Ako často by ste mali vymieňať matrac?

Záleží na veku matraca?

Prvým kritériom na výmenu starej jednotky je jej vek. V priebehu rokov sa každý matrac opotrebováva a stráca svoje vlastnosti. Ako často by sa mal matrac meniť? Predpokladá sa, že vek matraca by nemal presiahnuť 5 rokov, ale odporúča sa vymeniť ho aj po 3 alebo 4 rokoch. Výrobcovia sa predbiehajú v konštrukcii matracov, používajú nové technológie a materiály, aby bol náš spánok pohodlnejší a zdravší. Tým sa zvyšuje konkurencia medzi poprednými výrobcami, čo sa prejavuje v nižších cenách a širšej ponuke výrobkov. Medzi zákazníkmi tiež rastie povedomie o dôležitosti matraca v spálni pre dobrý spánok a odpočinok. Pokiaľ teda pociťujeme nepohodlie alebo sa naše požiadavky zvyšujú, oplatí sa kúpiť nový a lepší model.

Ako sa chová použitý matrac?

Spanie na starom matraci má nepriaznivé účinky na naše zdravie, preto sa oplatí vymeniť ho za nový, akonáhle zaznamenáte prvé známky opotrebenia. Opotrebovaný matrac celkom iste stratil svoje vlastnosti, ktoré ovplyvňujú kvalitu spánku, ako je pevnosť, pružnosť a elasticita. Búle, hrbole, vŕzgajúce pružiny, prevesené okraje - to sú jasné známky toho, že sa váš matrac stal obeťou nevyhnutného opotrebovania. Možno bola kedysi dokonalá, ale vo svojom súčasnom stave už nebude dostatočne podporovať vaše telo. Taký matrac stratil schopnosť udržať vašu váhu a správne podoprieť vašu chrbticu. Pokiaľ navyše cítite, ako sa vám pružiny pri každom pohybe zarývajú do chrbta, a jej vzhľad a vôňa nie sú príjemné, potom je nový matrac nutnosťou. V opačnom prípade sa to prejaví na našom zdraví. Priberanie na váhe, stuhnutosť šije a bolesti chrbta, celkový pocit nespokojnosti, podráždenosť, výkyvy nálad a nechuť k fyzickej námahe, rovnako ako nedostatok energie v práci – to sú dôsledky nedostatku spánku a nedostatočnej regenerácie počas spánku.

Matrac z druhej ruky - oplatí sa?

Existujú aj zástancovia nákupu matraca z druhej ruky. Je však matrac z druhej ruky dobrý nápad? Určite nie. Takýto matrac bol navrhnutý pre osobu s určitou hmotnosťou, výškou a preferovanou polohou pri spánku. Preto sa určite zdeformovala a prispôsobila tvaru tela a hmotnosti predchádzajúceho majiteľa. Takáto kópia nie je vhodná pre osobu s inými potrebami a požiadavkami. Navyše sa v nej budú nachádzať nečistoty, ktoré už nemožno odstrániť. Aj keď si kúpime použitý matrac, po krátkom čase sa ukáže, že nespĺňa naše očakávania, a budeme si musieť kúpiť nový, ktorý by mal byť prispôsobený našim individuálnym preferenciám.

Ďalšie dôvody pre kúpu nového matraca do spálne

Zmena telesnej hmotnosti

Koniec nášho starého matraca rozhodne nie je jediným dôvodom, prečo sa poobzerať po novej. Pokiaľ došlo v priebehu niekoľkých rokov k výraznej zmene hmotnosti, potom stojí za to zvážiť, či váš súčasný matrac podporuje vaše telo správnym spôsobom. Priberanie alebo ubúdanie na váhe môže znamenať, že váš súčasný matrac už nie je ten pravý. To isté platí, ak ste začali spať s inou osobou. Starý model bol pôvodne navrhnutý tak, aby vyhovoval hmotnosti a potrebám jednej osoby. Preto aj napriek svojim značným rozmerom nemusí poskytovať pohodlný spánok pre dvoch. V takom prípade by ste sa mali poobzerať po matraci určenom pre páry, ktorý má parametre vhodné pre dve osoby.

Neodstrániteľná špina a škvrny

Dôležitou otázkou je aj hygiena. To platí najmä pre staršie a najmladšie osoby, ale aj pre všetkých. Nemali by ste spať na vlhkom poťahu matraca, ktorý vytvára ideálne prostredie pre rast patogénnych mikroorganizmov. Tým sa potom vystavujeme, čo vedie k podráždeniu kože, dýchacích ciest a očí. Indikátorom toho, že nastal čas vymeniť náš matrac, je jeho znečistenie do tej miery, že ho už nemožno vyčistiť. Môžete vymeniť poťah, ale to nemusí stačiť. Problémom môže byť aj nepríjemný zápach, ktorý je dôsledkom dlhoročného používania. Hromadenie vlhkosti vo vnútri, môže viesť k vzniku nežiaducich plesní a hniloby. Opotrebovaný a starý matrac nemožno dobre vyčistiť. Počas používania sa tiež môžu objaviť škvrny, ktoré prenikli do poťahu a už ich nemožno odstrániť. Jedinou možnosťou je potom kúpa nové.

Zmeny životného štýlu

Akákoľvek zmena životného štýlu by mala byť tiež podnetom na výmenu matraca. Ak zmeníme svoje zamestnanie a dobu spánku a bdenia, zmení sa aj úloha nášho matraca. Inak sa chová pri fyzickej práci a inak pri sedení v kancelárii. Matrac hrá dôležitú úlohu v prevencii a rehabilitácii porúch chrbtice a celého kĺbového systému, znižuje nepohodlie spôsobené únavou pri práci. Preto musí mať nový model zodpovedajúci stupeň tvrdosti, typ vložky a hrúbku v závislosti od práce, ktorú vykonávame. Dôležitý je aj pocit pohodlia a relaxácie pri spánku po dlhom a vyčerpávajúcom dni.

Zmena bydliska

Pri zmene bytu sa často stretávame s tým, že rozmery našej postele nezodpovedajú rozmerom novej spálne. V takom prípade je stará posteľ a matrac nepoužiteľná a je potrebné zakúpiť novú posteľnú súpravu, ktorá bude zodpovedať rozmerom nového bytu. Podobná situácia nastáva aj v prípade, že sa rekonštruuje alebo novo zariaďuje samotná spálňa. Nový priestor môže vyžadovať výmenu postele, a teda aj matracu.

Nový matrac?

Ako často má zmysel vymeniť ju za novú? Existuje mnoho dôvodov, prečo si kúpiť nový matrac. Jej vek, opotrebenie, znečistenie, to všetko sú základné dôvody na výmenu za nový model.

Jedno je isté - spánok je zdraví a zdravý spánok znamená predovšetkým pohodlný matrac. Nezabúdajme však ani na estetické a vizuálne vlastnosti. Okrem svojich vlastností a role musí matrac neutrálne voňať a byť pekný a príjemný na dotyk. Mala by byť spájaná s odpočinkom, zdravím a relaxáciou.

Zdieľanie článku:

Kontaktné informácie

DOBRÉ SNY

House of kids s.r.o.

Na prádle
720 00 Ostrava

IČ: 03862721

DIČ: CZ03862721

 

Pracovní doba PO-PÁ, 7:00- 15:00.

 

Tel: +420 59 50 50 000

Všeobecné informace: shop@dobresny.cz

Reklamáce: reklamace@dobresny.cz

Doklady a fakturácia: ucetnictvi@dobresny.cz

Viac informacii nájdete tu

 

Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatp tržbu u správcu dane online; v prípade technického výpadku potom najneskor do 48hodin.

Akceptujeme tieto platobné systémy

Druhy platieb v našom e-shope:

  • dobierkou
  • prevodom