Ako funguje naše telo v noci?

Nočný spánok v prirodzených podmienkach, tj v tichu a úplnej tme, je považovaný za najproduktívnejší. Počas spánku prechádzame rôznymi fázami, ktoré sa počas noci niekoľkokrát opakujú.

Základná fáza spánku

Prvá fáza - zaspávanie - postupne strácame kontakt s realitou.
Druhá fáza – upadáme do spánku a vypíname vedomie.
Tretia fáza – hlboký spánok – dýchanie sa stáva pravidelným, tlak klesá, telesná teplota klesá, svaly sa uvoľňujú. Pokiaľ nás v tejto fáze niekto prebudí, je veľká pravdepodobnosť, že si to ráno nebudeme pamätať. Na samom začiatku trvá táto fáza 60 minút, čím viac sa blížime k ranu, tým je táto fáza kratšia.
Fáza REM - 90 minút po zaspaní sa opäť nachádzame v plytkom spánku. Zrýchľuje sa srdcový tep a dýchanie. Mozgová aktivita je veľmi vysoká - ako počas dňa, zažívame snívanie a dochádza k spánkovej paralýze. Keď táto fáza skončí, mozog spustí cyklus znova.

Vedci dokázali, že najľahšie sa nám vstáva medzi cyklami, počas fázy REM. Mozgová aktivita je vtedy veľmi vysoká a my sme okamžite nahor. Pretože vieme, že jeden cyklus trvá približne 90 minút, naplánujte si spánok tak, aby jeho dĺžka bola násobkom 90 minút.

Spánkové cykly

Spánok do polnoci - je považovaný za najzdravšie a najregeneračnejšie. Počas tejto doby sa telesné bunky obnovujú. Telo začína fungovať pomalšie, orgány spomaľujú, aby odovzdali svoju energiu pečeni, ktorá pracujú dvakrát usilovnejšie na odstránení toxínov nahromadených počas dňa.

2-3 hodny v noci - dýchanie, pulz a krvný tlak klesajú na najnižšiu úroveň za celý deň.
4-5 hodín sa pomaly začíname prebúdzať, naše zmysly sa zostrujú. V tomto okamihu je naše telo najslabšie, je to najčastejšia doba smrti. Začínajú pracovať obličky.
6-7 hodín - dochádza k zvýšeniu hladiny hormónov, prebúdzame sa.

Nedostatočný spánok môže viesť k mnohým závažným ochoreniam.

Zaujíma vás, aké sú výhody zdravého nočného spánku? Predovšetkým kvalitný matrac a výber správneho rámu. Správne zvolené rámy prispievajú k správnemu odvodu vlhkosti z matraca, nebránia "dýchaniu" povrchu a navyše ovplyvňujú jeho ortopedické vlastnosti a životnosť.

Zdieľanie článku:

Kontaktné informácie

DOBRÉ SNY

House of kids s.r.o.

Na prádle
720 00 Ostrava

IČ: 03862721

DIČ: CZ03862721

 

Pracovní doba PO-PÁ, 7:00- 15:00.

 

Tel: +420 59 50 50 000

Všeobecné informace: shop@dobresny.cz

Reklamáce: reklamace@dobresny.cz

Doklady a fakturácia: ucetnictvi@dobresny.cz

Viac informacii nájdete tu

 

Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatp tržbu u správcu dane online; v prípade technického výpadku potom najneskor do 48hodin.

Akceptujeme tieto platobné systémy

Druhy platieb v našom e-shope:

  • dobierkou
  • prevodom