Ako na zdravý spánok?

Ako sa zdravo vyspať?

Ako sa teda zdravo vyspať? Každý z nás má samozrejme svoje vlastné spôsoby. Existuje však niekoľko objektívnych pravidiel pre zdravý a hlboký spánok. Tá sa dá rozdeliť do dvoch skupín: usporiadanie spálne a naše bežné správanie pred spaním. Najlepšie je začať pri základoch, teda pri dobrom matraci. Tú treba vybrať tak, aby vyhovovala našim individuálnym potrebám a životnému štýlu. Dôležitý je tu stupeň tvrdosti, pružnosť a správna veľkosť pre tvar a hmotnosť nášho tela. Ďalej potom. správna prikrývka, prestieradlo a vankúš. Treba si odpovedať na otázku: aký poťah nám najlepšie vyhovuje. Na trhu sú k dispozícii syntetické a prírodné tkaniny. Okrem toho ich možno rozdeliť na sezónne a celoročné. Sezónne sú lepšie, pretože sú vyrobené z materiálov určených pre určité ročné obdobie, podľa priemernej letnej alebo jesennej teploty. Lôžkoviny by mali v lete chladiť av zime hriať. Funkcia vankúša je tiež dôležitá. Ten správny by sa mal prispôsobiť tvaru našej línie ramien, krku a hlavy, aby ich počas spánku dobre podopieral. Ďalším krokom je vytvorenie tepelného komfortu, teda prívetivé teploty na zaspávanie a spánok. Tá by sa mala pohybovať medzi 18 a 20 stupňami Celzia. Spálňa by tiež mala byť zatemnená, aby naše telo začalo produkovať melatonín. Dve až tri hodiny pred spaním by sa nemala piť káva, čaj ani alkohol a nemala by sa jesť ťažká večera. V neposlednom rade je veľmi dôležité nepoužívať v daný deň elektronické zariadenia, ktoré vyžarujú modré svetlo a sťažujú zaspávanie a zdravý, hlboký spánok.

Spálňa - ako ju vyzdobiť?

Posteľ - priestranná, pohodlná, pevná a veľkostne zodpovedajúca spálni
Matrac - prispôsobená hmotnosti, výške, stupňu tvrdosti a veľkosti lôžka
Vankúš - pružný, pohodlný a dobre podopiera krk, ramená a hlavu
Posteľná bielizeň - prispôsobená ročnému obdobiu
Prikrývka - vybraná podľa ročného obdobia, alergií a veľkosti matraca
Priestor - poriadok, harmónia a minimalizmus
Farby - tlmené, jemné a upokojujúce
Teplota - 18-20 stupňov Celzia, nutné vetranie pred spaním, či už v lete alebo v zime.
Svetlo - buď úplná tma, alebo mäkký reflektor
Rastliny - aloe vera, levanduľa, brečtan obyčajný, gardénia a hadinec

Čo nerobiť pred spaním?

Nepite kávu - 2 až 3 hodiny pred spaním
Nepite alkohol - uspí vás, ale spánok je plytký a prerušovaný,
Nejedzte - 2 až 3 hodiny pred spaním, prípadne ovocie, jogurt, zeleninu.
Nepoužívajte notebook a telefón - odložte ich a vypnite 3 hodiny pred spaním.
Nepozerajte sa na televíziu - vypnite ju na 2 až 3 hodiny.
Necvičte príliš intenzívne – posilňovňa, futbal, bicykel, prípadne joga, gymnastika, meditácia.

Dobrý a pokojný spánok

Predovšetkým začnime brať vážne odporúčania a tipy pre správny spánok, rovnako ako tie, ktoré sa týkajú stravy. Dodržujme pevný rozvrh doby strávenej v posteli. Vyhnime sa ťažkým jedlám, intenzívnemu cvičeniu a sledovaniu televízie neskoro večer. Dve hodiny pred spaním by sme nemali používať notebook alebo šikovný telefón. Zaistite si správnu atmosféru pri ľahaní do postele. V spálni by malo byť ticho, tma a nie príliš teplo. Ale bez dobrého a pohodlného matraca, ktorý vyhovuje vašim individuálnym preferenciám, nemusíte mať stále dostatok spánku. Preto sa oplatí investovať do kvalitnej postele, dobrý vankúš, pekné obliečky a samozrejme šálku teplého mlieka... Prajem vám dobrú noc!

Zdieľanie článku:

Kontaktné informácie

DOBRÉ SNY

House of kids s.r.o.

Na prádle
720 00 Ostrava

IČ: 03862721

DIČ: CZ03862721

 

Pracovní doba PO-PÁ, 7:00- 15:00.

 

Tel: +420 59 50 50 000

Všeobecné informace: shop@dobresny.cz

Reklamáce: reklamace@dobresny.cz

Doklady a fakturácia: ucetnictvi@dobresny.cz

Viac informacii nájdete tu

 

Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatp tržbu u správcu dane online; v prípade technického výpadku potom najneskor do 48hodin.

Akceptujeme tieto platobné systémy

Druhy platieb v našom e-shope:

  • dobierkou
  • prevodom