Ako nezdravý spánok ohrozuje zdravie a ako ho možno odstrániť?

Nedostatok spánku negatívne ovplyvňuje pamäť, reflexy, pozornosť, poznávacie a rozhodovacie procesy. Stačí jedna nevyspatá noc, aby ste sa cítili nadmerne ospalí, unavení a podráždení. Krátkodobé účinky sú síce ľahko badateľné, ale je dôležité si uvedomiť, že chronická nespavosť negatívne ovplyvňuje naše duševné a fyzické zdravie. Zistite, prečo by ste mali mať dostatok spánku!

Ako dlho vydržíte bez spánku?

Potreba spánku závisí od veku a potrieb organizmu. Dospelý človek vo veku 18 - 64 rokov potrebuje 7 - 9 hodín za noc, starší ľudia o niečo menej. Seniori zvyčajne potrebujú 6-8 hodín neprerušovaného pokojného spánku. Primerané množstvo spánku má pozitívny vplyv na duševné zdravie a kognitívnu výkonnosť. Môže sa tak znížiť riziko Alzheimerovej choroby a demencie (útlmu). Výskum ukazuje, že prerušovaný spánok poškodzuje pamäť. 

Ak chcete zlepšiť kvalitu svojho spánku, vyberte si kvalitný taštičkový matrac. Ten vám pomôže zaujať pohodlnú polohu a postará sa o vašu chrbticu a pohodu. Odborníci zdôrazňujú, že nedostatok spánku dlhší ako 48 hodín je nebezpečný a viac ako 100 hodín môže viesť dokonca k smrti. Ak trpíte nespavosťou, je nevyhnutné, aby ste sa obrátili na odborníka.

Aké sú riziká nedostatku spánku?

Spočiatku sa vyskytujú problémy so sústredením. Výskum ukazuje, že mozog sa sám dostáva do stavu spánku. Môže sa to stať počas dňa a my si ani neuvedomujeme, že drieme. Často si myslíme, že jedna bezsenná noc nie je nebezpečná, ale narúša fungovanie organizmu. Zvyčajne sa potom objavuje zvýšený pocit hladu, zhoršená pohybová koordinácia, opuchy pod očami a spomalené reflexy.

Prebudenie v noci podľa hodín - príčiny

Zaujíma vás, prečo sa budíte o tretej ráno? Odborníci pripomínajú, že v tomto čase sa čistí pečeň. Ak si chcete zabezpečiť pokojný spánok, dajte si ľahko strávenú večeru. Takto svoju pečeň príliš nezaťažíte. Budíte sa o štvrtej ráno? Je to znamenie, že môžete mať problém s pľúcami. Na druhej strane, budenie sa medzi 11. a 1. hodinou rannou nezriedka súvisí s dysmotilitou žlčníka.

Nespavosť - prečo je nebezpečná?

Aké sú riziká bezsennej noci? Môže nás tlačiť k výberu nevhodných potravín, ktoré zasa môžu narušiť cirkadiánny rytmus. Ak sa cítime nevyspatí, je pravdepodobnejšie, že si pripravíme vysokokalorické jedlá alebo rýchle občerstvenie. Štúdie ukazujú, že ľudia trpiaci chronickou nespavosťou sú častejšie obézni. 

Ako vplýva nedostatok spánku na organizmus? Predovšetkým zvyšuje riziko cukrovky, kardiovaskulárnych ochorení a depresie. Neustály nedostatok spánku znižuje imunitu a prispieva k poruchám menštruácie. Okrem toho:

Nedostatok spánku - ako sa mu vyhnúť?

Sladké občerstvenie poskytuje rýchly prísun energie, na druhej strane však môže sťažovať zaspávanie. Výskum ukazuje, že zdravé potraviny pomáhajú zvládať príznaky chronickej únavy. Oplatí sa ich zaradiť do svojho jedálnička:

Potraviny bohaté na tyrozín zlepšujú kognitívne funkcie, čo je veľmi dôležité, keď musíte ísť do práce po prebdenej noci. Vtedy môžete jesť vajcia, tofu, mlieko, mäso alebo celozrnné výrobky.

Ako dlho vydržíte bez spánku? Záznamy

Ako dlho vydržíte bez spánku? Randy Gardner sa zúčastnil šokujúceho experimentu, pri ktorom nešiel spať viac ako 264 hodín. Počas tohto času bol pod dohľadom, aby náhodou nezaspal. Okrem toho mal vykonávať testy a úlohy na posúdenie svojej duševnej a fyzickej výkonnosti. Po dvoch týždňoch rekord prekonala Britka Maureen Westonová. V roku 1986 vydržal Američan Robert McDonald bez spánku 18 dní, 21 hodín a 40 minút.

Bezsenná noc - účinky 

Nespavosť negatívne ovplyvňuje činnosť mozgu vrátane schopnosti zapamätať si a spracovať informácie, vyvodiť závery a zvládnuť emócie. Počas spánku sa mozog zbavuje toxínov, ktoré sa nahromadili počas duševnej práce. Hromadenie škodlivých bielkovín prispieva k rozvoju neurodegeneratívnych ochorení. Nedostatok spánku sa často vyskytuje spolu s úzkosťou a depresiou.

Prerušený spánok spôsobuje podráždenie, frustráciu a netrpezlivosť. Ak sa problém vystupňuje, môže negatívne ovplyvniť vašu pracovnú aj súkromnú sféru. Ak sa tomu chcete vyhnúť, vyberte si kvalitný matrac. Ráno sa tak budete prebúdzať oddýchnutí a plní energie. Penový matrac sa dokonale prispôsobí tvaru vášho tela a zabezpečí pohodlný spánok. Taštičkový model zasa poskytuje dobrú oporu pre vašu chrbticu, pričom je vysoko pružný a odolný.

Zdieľanie článku:

Kontaktné informácie

DOBRÉ SNY

House of kids s.r.o.

Na prádle
720 00 Ostrava

IČ: 03862721

DIČ: CZ03862721

 

Pracovní doba PO-PÁ, 7:00- 15:00.

 

Tel: +420 59 50 50 000

Všeobecné informace: shop@dobresny.cz

Reklamáce: reklamace@dobresny.cz

Doklady a fakturácia: ucetnictvi@dobresny.cz

Viac informacii nájdete tu

 

Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatp tržbu u správcu dane online; v prípade technického výpadku potom najneskor do 48hodin.

Akceptujeme tieto platobné systémy

Druhy platieb v našom e-shope:

  • dobierkou
  • prevodom