Ako poznáte, že bol matrac zvolený zle?

Vzhľadom na to, že prespíme tretinu svojho života, stojí za to brať tému nákupu matraca vážne a vyvarovať sa chýb, ktorých dôsledky sa prejavia počas jej používania. Nepohodlný matrac znamená bolesti chrbta, krku, rúk a nôh. Aj keď je nákup matraca subjektívnou voľbou, mali by sme sa riadiť aj objektívnymi kritériami. Veľkosť, stupeň tvrdosti H a typ vložky sú základné parametre určujúce vlastnosti daného modelu. Ich nesprávny výber môže byť spojený s nedostatočným očakávaným komfortom spánku, čo má za následok nespavosť, chronickú únavu a nedostatok energie.

Prečítajte si najčastejšie príznaky zle padnúce matrace:

- Príliš tvrdé alebo príliš mäkké

Stupeň tvrdosti matraca H udáva, ako sa matrac prehne pod ťarchou vášho tela. Jej tvrdosť by mala vychádzať z tvaru a hmotnosti vášho tela. Problém, ktorý môže pri nákupe nastať, je príliš tvrdý matrac. Prvým príznakom sú bolesti chrbta. Príliš tvrdý matrac sa neprispôsobí prirodzeným krivkám nášho tela, čo sa prejaví nepohodlnou polohou pri spánku, tlakom na kĺby a svaly a brnením končatín. Naopak príliš mäkký model bude tiež zlým matracom. Medzi príznaky patrí prepadanie ťažších častí tela a neprirodzene zakrivená chrbtica. V oboch prípadoch najviac trpí chrbtica, pretože zle podopretá chrbtica si počas spánku neoddýchne a nezregeneruje sa. Jediným riešením je v takýchto prípadoch dokonale nastavený, nový matrac. Bolesti chrbta potom ustúpia a my sa budeme prebúdzať oddýchnutí a spokojní. Na druhú stranu príliš tvrdý povrch v oblasti ramien spôsobí neprirodzený záklon a zvesenie hlavy, pretože línia ramien nebude správne podoprená. Ráno sa prebudíme s bolesťou krku a hlavy. Táto situácia spôsobí aj chrápanie v polohe v ľahu na chrbte, pretože sa čeľusť zdvihne, čo zvýši riziko spánkového apnoe. Apnoe je porucha spánku pre náš život a zdravie.

- nezhodná veľkosť

Zle zvolený matrac s ohľadom na výšku a hmotnosť sa prejaví v menšej ploche na spanie a naše pohodlie tým utrpí. Môže sa stať, že nám nohy a ruky budú visieť z postele a spánok sa môže zmeniť na nočnú moru. Aby sme sa takejto situácii vyhli, je potrebné zvoliť matrac, ktorý je aspoň o 20 cm dlhší, než je naša výška, a dostatočne široký, aby nám zaistila pohodlie pri krútení a zmene spánkovej polohy. Rozmery matracov začínajú na 60 x 120 cm a dosahujú až 200 x 200 cm. Pri nákupe matraca je dôležité mať na pamäti, kto na ňom bude spať - malé dieťa, teenager alebo dospelý. Pri výbere matraca pre pár venujte zvláštnu pozornosť šírke matraca, aby sa dvaja ľudia necítili nepohodlne, pretože na spanie dvoch osôb nie je dosť miesta.

- Alergia

Pri nákupe matraca majme na pamäti aj alergické problémy. Pokiaľ ich pri nákupe nezohľadníte, bude váš spánok utrpením a vaša pokožka a dýchacie ústrojenstvo budú niekoľko hodín vystavené útoku najrôznejších alergénov. Výsledkom je, že sa prebudíme unavení, s upchatým nosom, podráždenou nosovou a očnou sliznicou a bolesťou hlavy. Pokiaľ patríte do skupiny alergikov, mali by ste vedieť, že existujú matrace určené pre alergikov. Také modely sú vyrobené z materiálov, ktoré majú antialergické vlastnosti, vďaka ktorým sa výrazne spomaľuje rozvoj plesní, húb a ďalších mikroorganizmov. Modely vyrobené z priedušných materiálov zaisťujú vetranie, takže sa na nich neusadzuje prach plný roztočov a je vyfukovaný zvnútra matraca von.

- Nočné budenie

Ide o častý problém, ktorý nás v noci budí, a to doslova. Ak sa z nejakého dôvodu budíme niekoľkokrát za noc, môže byť príčinou zlý matrac na spanie. Najčastejšími príčinami prerušovania spánku sú prevesené nohy alebo ramená, mravčenie v končatinách, bolesti krku, chrbta a chrbtice. Prečo k tomu dochádza? Naše telo nám jednoducho hovorí, že niečo nie je v poriadku. Vinníkom je určite matrac, ktorý nie celkom vyhovuje našim potrebám. Príčina môže spočívať v jej konštrukcii. Pružinová vložka bude s telom pracovať inak ako penová alebo latexová. Preto je pred konečným výberom matraca nevyhnutná konzultácia s odborníkom. Zodpovedaním podrobných otázok získame ponuku niekoľkých alebo aj viac ako desiatky modelov spĺňajúcich naše kritériá. Pokiaľ tak neurobíme, môžeme sa dopustiť chyby, ktorá ovplyvní kvalitu nášho nočného odpočinku.

Nepodceňujte následky spania na zle padnúci matrac.

Najškodlivejšie dôsledky sa však prejavia v dlhodobom horizonte. Dlhodobý nedostatok spánku vedie k mnohým závažným civilizačným chorobám. Diabetes, depresia, hypertenzia, chyby držania tela, spánková apnoe, obezita a oslabenie imunitného systému sú dôsledky nedostatku dostatočne dlhého a hlbokého spánku. Zle zvolený matrac nás pripravuje o možnosť prirodzenej regenerácie, ku ktorej dochádza počas spánku a ktorá je základom biologického a sociálneho fungovania. Pocítime to najmä v práci, pretože sa objavia problémy so sústredením, komunikáciou s ostatnými zamestnancami, horšia výkonnosť a pamäť. Budeme letargickí, podráždení a ospalí a naše myšlienky sa budú točiť okolo sladkostí a nezdravého jedla. Navyše to nebude o nič lepšie, ani keď prídeme domov. Podráždenosť nám uľahčia rodinné hádky a večer rýchlo zaspíme pri televízii. Ab sme sa tomu vyhli, treba sa poriadne vyspať. To znamená dlhý, hlboký a neprerušovaný spánok. A to je možné iba na matrac, ktorý je optimálne prispôsobený vašim požiadavkám, potrebám, zdravotnému stavu a ďalším zásadným kritériám. Pri výbere matraca použite konfigurátor alebo kontaktujte odborníka prostredníctvom telefónnej linky alebo chatu na webových stránkach obchodu.

Na spánku záleží

Všetci vieme, aký dôležitý je spánok pre naše zdravie a pohodu. Počas nočného odpočinku sa telo zotavuje a myseľ sa resetuje a usporiada množstvo informácií. Dostatočne dlhý a hlboký spánok zaistí, že sa ráno prebudíme odpočinutí, plní energie av dobrej nálade, aby sme mohli čeliť výzvam ďalšieho intenzívneho dňa.

Zdieľanie článku:

Kontaktné informácie

DOBRÉ SNY

House of kids s.r.o.

Na prádle
720 00 Ostrava

IČ: 03862721

DIČ: CZ03862721

 

Pracovní doba PO-PÁ, 7:00- 15:00.

 

Tel: +420 59 50 50 000

Všeobecné informace: shop@dobresny.cz

Reklamáce: reklamace@dobresny.cz

Doklady a fakturácia: ucetnictvi@dobresny.cz

Viac informacii nájdete tu

 

Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatp tržbu u správcu dane online; v prípade technického výpadku potom najneskor do 48hodin.

Akceptujeme tieto platobné systémy

Druhy platieb v našom e-shope:

  • dobierkou
  • prevodom