Ako zariadiť spálňu na leto?

Čo je tepelný komfort?

Teplota je veľmi dôležitou súčasťou nášho zdravia. Preto má prehriatie alebo ochladenie významné následky.

Je dobré vedieť, že prílišné teplo v spálni je spojené s rizikom niektorých porúch, ako sú: strata schopnosti tela samoregulácia teploty, znížená imunita, problémy so zaspávaním, znížená hladina melatonínu, výkyvy hladiny kortizolu v tele, zlý pocit pri prebúdzaní, a dokonca aj úmrtie dojčaťa. Neprimeraná teplota vedie k narušeniu fázy spánku REM, počas ktorej telo nie je schopné regulovať telesnú teplotu. Preto je vhodné si zaobstarať vhodný matrac na leto a pripraviť svoju spálňu na horúce letné dni.

Ako v lete znížiť teplotu v spálni?

Dobre vyzdobený spálňa v lete je zárukou plne prespaných nocí a odpočinku. Ako to docieliť? Základom je samozrejme dobrý matrac na leto, ktorého vložka otupí pocit tepla a dokonca vás ochladí. Stačí sa tiež postarať o niekoľko zásadných vecí. Je potrebné vedieť, že spálňa sa zahrieva vďaka slnečnému svetlu prechádzajúcemu oknom. Preto by ste si mali zaobstarať dlhé závesy, ktoré siahajú až k podlahe. Ich látka by mala byť ľahká a vzdušná, pretože na jednej strane obmedzí dopadajúce slnečné lúče zvonku a na druhej strane umožní prúdenie vzduchu pri otvorenom okne. Je dobré mať ich zatvorené po celý deň a zaistiť tak teplotu okolo 18-20 stupňov Celzia. Pri rannom odchode do práce nezabudnite zavrieť celé okno v našej spálni. Alternatívou k závesom sú aj žalúzie alebo rolety, ktoré sa však cez deň veľmi zahrievajú av noci vydávajú teplo.

 

Dôležitou súčasťou pohodlného a komfortného spania pri vysokých teplotách je pyžamo. Malo by byť vyrobené z ľahkých a vzdušných materiálov, ako je bavlna, satén a hodváb. Tie budú naše telo príjemne chladiť a odvádzať prebytočnú vlhkosť. Pyžamo sa dá samozrejme nahradiť tričkom a šortkami z vhodne jemných a tenkých materiálov. To isté platí pre posteľnú bielizeň. Prestieradlo a obliečky na poduszkvankúše by mali byť tiež z tenkých a vzdušných materiálov. Zatiaľ čo prikrývky celoročnú alebo zimnú prikrývku by mala nahradiť letná prikrývka. Účelom letnej prikrývky je, aby vás v lete ochladila alebo aspoň nezahriala. Preto sú tie letné obvykle vyrobené z ľahkých syntetických vlákien.

 

Klíma, v ktorej žijeme, našťastie zatiaľ nevyžaduje inštaláciu klimatizácie v každej domácnosti, ale ventilátor určite nie je na škodu. Pri jeho nákupe je dobré venovať pozornosť výberu takého, ktorý bude pracovať ticho a nebude nás rušiť v spánku. Navyše pred neho môžete umiestniť fľašu naplnenú ľadom. Vzduch z ventilátora tak výrazne zníži teplotu v spálni.

 

V lete často dochádza k vlnám horúčav, ktoré niekoľko dní po sebe zahrievajú a vysušujú vzduch. V takom prípade odporúčame zaobstarať si vhodný zvlhčovač vzduchu. Pokiaľ do vody v ňom pridáme niekoľko kvapiek éterických olejov, bude sa nám lepšie zaspávať a tiež sa budeme ľahšie a častejšie budiť kvôli suchu v krku, ústach a nose. Ráno sa tak budeme prebúdzať oddýchnutí a plní energie.

 

Podľa mnohých odborníkov ovplyvňuje kvalitu nášho spánku aj farba, ktorá v spálni prevláda. Dominantnou farbou by tu mala byť biela, ktorá by mala byť na stenách, ale aj v našej posteli. K bielej je možné pridať svetlé, pastelové farby, ktoré nám zaistia ľahké a pokojné zaspávanie v horúcom počasí. Modrá, modrá, námornícka, žltá a tyrkysová a ich odtiene sú farby, ktoré odrážajú charakter letného obdobia. Tieto farby tiež pomôžu zabrániť zahrievaniu miestnosti, pretože pohlcujú menej tepla. Tmavé a ťažké závesy vymeňte za svetlé a rozhodne svetlé.

 

V lete, pri vysokých teplotách a vlhkosti, sa objavujú muchy a komáre, ktorí nám účinne bránia v správnom spánku. To sa dá napraviť inštaláciou siete proti hmyzu do okna alebo moskytiéry okolo postele. Vďaka tomu nebudete musieť v noci zatvárať okná.

 

Za zmienku stojí tiež to, že bez ohľadu na ročné obdobie v našej spálni vždy platia zásady filozofie priestoru alebo feng-šuej. Podľa tejto filozofie je spálňa jedinečným miestom na relaxáciu a odpočinok. Preto je jednou zo základných zásad minimalizmus a poriadok. Pred letnou sezónou sa zbavme chaosu a vyhoďme všetko nepotrebné. Snažte sa udržiavať poriadok za všetkých okolností, aby toto miesto bolo oázou pokoja a regenerácie po náročnom pracovnom dni.

 

Osvetlenie nie je v našej spálni bez významu. Myslím, že nikoho netreba presviedčať o tom, že je vhodné svetlo rozptýliť. Najlepšie je zbaviť sa hlavnej stropnej lampy v prospech niekoľkých menších. Dobre tu budú fungovať nástenné lampy, nočné lampičky a všetky typy bodových riešení. Takto navrhnuté osvetlenie bude naším spojencom pri rýchlom zaspávaní a hlbokej relaxácii počas kvalitného nočného spánku.

 

Čerešničkou na torte letnej spálne môže byť príjemná vôňa. Okrem bežného vetrania si kúpte vonné tyčinky, vonné sviečky alebo iné prírodné emitory vôní. Nezabudnite však, že vôňa, ktorá sa bude uvoľňovať, by mala byť jemná a ľahká, pretože intenzívna vôňa vás môže pred spaním rozptyľovať.

 

Vrcholom ošetrenia, ktoré pripraví spálňu na letnú sezónu, budú rastliny. Okrem toho, že ich samotná prítomnosť má pozitívny vplyv na našu pohodu a dobrý spánok, majú tie odporúčané špecifické vlastnosti, vďaka ktorým bude náš nočný odpočinok zdravší a pohodlnejší.
Odporúčané rastliny do spálne na leto:

Aloe vera - jednoduchá starostlivosť, nepotrebuje veľa vody, čistí a zvlhčuje vzduch.
Levanduľa - vôňa levandule má upokojujúce účinky na myseľ a zmysly, znižuje srdcový tep a upokojuje.
Jazmín - ľahko udržiavateľný, upokojuje, zlepšuje náladu po prebudení a podporuje fázu spánku zvanú REM.
Brečtan obyčajný - výborná filtrácia vzduchu, určený pre astmatikov, umožňuje odstraňovať plesne vo vzduchu
Cievka (svokrin jazyk) - zlepšuje kvalitu vzduchu tým, že filtruje vzduch a odstraňuje toxíny, jednoduchá a pekná rastlina.
Gardénia - má upokojujúce účinky, ktoré uľahčujú zaspávanie.
Epipremnum goldenis - kaskáda listov účinne filtruje vzduch, ľahká údržba
Červená dracéna - čistí miestnosti od toxínov, vyzerá dobre, ale vyžaduje trochu viac svetla ako ostatné vyššie popísané.

Zdieľanie článku:

Kontaktné informácie

DOBRÉ SNY

House of kids s.r.o.

Na prádle
720 00 Ostrava

IČ: 03862721

DIČ: CZ03862721

 

Pracovní doba PO-PÁ, 7:00- 15:00.

 

Tel: +420 59 50 50 000

Všeobecné informace: shop@dobresny.cz

Reklamáce: reklamace@dobresny.cz

Doklady a fakturácia: ucetnictvi@dobresny.cz

Viac informacii nájdete tu

 

Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatp tržbu u správcu dane online; v prípade technického výpadku potom najneskor do 48hodin.

Akceptujeme tieto platobné systémy

Druhy platieb v našom e-shope:

  • dobierkou
  • prevodom