Ako zmena času ovplyvňuje spánok?

Výmena hodiniek - kedy?

Oplatí sa pamätať na to, kedy si prehodiť hodinky, a dbať na kvalitu svojho spánku počas zmeny času vopred. Bolo dohodnuté, že letná zmena času prebehne poslednú nedeľu v marci. Zmena času v roku 2024 teda prebehne 31.03. V túto noc sa ručičky zmenia z 2.00 na 3.00. Takáto zmena môže mať negatívny vplyv na kvalitu nášho spánku.

Prečo meníme čas?

Dôvodom posunu hodín o hodinu späť alebo vpred je optimálne využitie denného svetla. Zmena bola vykonaná predovšetkým kvôli úspore energie. Je však zmena času správna? Stále častejšie sa diskutuje o tom, že zmena času nie je nutná, a dokonca spôsobuje mnohým ľuďom frustráciu z nevyspania a ťažkého prispôsobenia organizmu letnému času. Pre niektorých ľudí nie je ľahký ani prechod na zimný čas.

Má zmena času vplyv na spánok?

Prepínanie hodín zo zimného na letný čas nás pripraví o hodinu času, ktorý trávime odpočinkom. To rozhodne nemá pozitívny vplyv na naše zdravie, a to ako fyzické, tak psychické. Sme viac nevyspalí, podráždení a počas dňa nám chýba energia. Tieto nepríjemnosti môžu trvať až týždeň po zmene času. Jedným z dôsledkov je aj zvýšenie hladiny stresu, čo výrazne škodí nášmu zdraviu.

Aj prechod na zimný čas môže byť ťažký – telo je zvyknuté na určitú dennú dobu, kedy sa prebúdza. Preto aj keď môžeme spať dlhšie, prebúdzame sa v čase, keď by sme normálne vstávali. To môže tiež spôsobovať stres a nespavosť. Zmena času je nočnou morou najmä pre ľudí, ktorí bojujú s nespavosťou, nadmernou dennou spavosťou a ktorí majú narušený cirkadiánny rytmus. Je to tiež značná nepríjemnosť pre pracovníkov pracujúcich na smeny.

Negatívne účinky zmeny času:

Ako sa pripraviť na zmenu času?

Je to vôbec možné? Určite je možné telo do istej miery pripraviť na kratšiu dobu spánku. To mu umožní prispôsobiť sa zmenám, ktoré ho budú sprevádzať. Je dobré začať vytvorením priaznivých podmienok na spánok - výmenou lôžkovín a vyvetraním spálne. Okrem toho je dobrým krokom zorganizovať si čas tak, aby ste mohli ísť spať skôr ako obvykle. Nemusí to nutne znamenať, že sa budete do spánku nútiť. Je však dobré začať s nočným odpočinkom skôr a úplne sa vzdať dve hodiny pred spaním od. Používanie chytrých telefónov ktoré negatívne ovplyvňuje kvalitu spánku.

Zdieľanie článku:

Kontaktné informácie

DOBRÉ SNY

House of kids s.r.o.

Na prádle
720 00 Ostrava

IČ: 03862721

DIČ: CZ03862721

 

Pracovní doba PO-PÁ, 7:00- 15:00.

 

Tel: +420 59 50 50 000

Všeobecné informace: shop@dobresny.cz

Reklamáce: reklamace@dobresny.cz

Doklady a fakturácia: ucetnictvi@dobresny.cz

Viac informacii nájdete tu

 

Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatp tržbu u správcu dane online; v prípade technického výpadku potom najneskor do 48hodin.

Akceptujeme tieto platobné systémy

Druhy platieb v našom e-shope:

  • dobierkou
  • prevodom