Čo je biely šum a ako pomáha pri spánku?

Mnohí ľudia si pred spaním zapínajú biely šum, aby sa upokojili a uvoľnili. Rovnomerné zvuky s určitými frekvenciami a intenzitou tiež zlepšujú koncentráciu pri práci alebo štúdiu a môžu pomôcť aj ľuďom trpiacim ADHD, nespavosťou alebo tinnitom. Názov šum odkazuje na biele svetlo, ktoré obsahuje celé spektrum farieb. Zistite, ako z neho získať maximálny úžitok!

Biely šum na spanie - prečo upokojuje?

Biely šum znižuje hladinu stresu, a preto sa vám ľahšie zaspáva - to je užitočné najmä vtedy, ak máte spálňu vedľa rušnej ulice alebo v blízkosti letiska. S pribúdajúcim vekom sa zvyšuje riziko porúch spánku, preto sa na ich minimalizáciu oplatí používať zariadenie alebo aplikáciu, ktorá vydáva biely šum - takto sa môžete lepšie vyspať, čo zlepší kvalitu vášho života.

Nedostatok spánku prispieva k problémom so sústredením, poruchám pamäti alebo zhoršeniu intelektuálneho výkonu. Nespavosť tiež zvyšuje riziko nehôd v dôsledku spomalených reflexov. Ak sa chcete postarať o kvantitu a kvalitu svojho spánku, môžete si zapnúť biely šum - takto dáte svojmu mozgu najavo, že je čas na odpočinok. Biely šum tiež maskuje zvuky, ktoré nás môžu prebudiť.

Čo je biely šum?

Biely šum je tichý, stály zvuk. Je účinný pri upokojovaní malých detí, pretože pripomína zvuky, ktoré počuli, keď boli v matkinom brušku - poskytuje im tak pocit bezpečia a zároveň tlmí zvuky za oknom.

U malých detí by intenzita bieleho šumu nemala presiahnuť 50 dB (aby sa nenarušil normálny vývoj batoľaťa). Zariadenie, ktoré vydáva biely šum, umiestnite do vzdialenosti 2-3 m od postele dieťaťa - batoľa tak nevystavíte problémom so sluchom. Z rovnakého dôvodu nezapínajte zariadenie na celú noc. Používajte ho len vtedy, keď iné metódy zlyhali.

Biely hluk - škodlivý pre dospelých?

Biele zvuky prehlušia zvuky okolia, čo vám umožní upokojiť sa a byť pokojní. Podporujú aj terapiu ľudí, ktorí bojujú s nespavosťou. Treba však dbať na to, aby biely hluk pre dospelých neprekročil 80 dB, inak môže dlhodobé vystavenie hluku prispieť k problémom so sluchom. Štúdie ukazujú, že biely hluk zmierňuje stres a uľahčuje koncentráciu. Okrem toho môže tiež zmierniť nepríjemný tinnitus, čo pravdepodobne zlepší kvalitu života pacienta.

Biely hluk - škodlivý pre dospelých? Nie, ak ho používame s mierou. Čoraz viac ľudí používa aplikácie na odstránenie bieleho šumu. Môžu pomôcť pri práci alebo štúdiu, keď okolité zvuky sťažujú sústredenie. Kedy zapnúť biely šum pre dospelých? Monotónny zvuk sa bude páčiť ľuďom, ktorí nechcú spať v úplnom tichu. Môže mať podobu zvuku vĺn, dažďa alebo ventilátora.

Biely šum pre dospelých - oplatí sa ho zaradiť?

Biely šum na spanie maskuje okolité zvuky, aby vás pri zaspávaní nič nevyviedlo z rovnováhy. Biely šum pokrýva všetky počuteľné frekvencie. Označujú sa ako širokopásmové a mnohým ľuďom pripomínajú zvuky z nedostatočne naladeného rádia alebo televízora. Sú produkované predovšetkým:

Zaraďte biely šum do svojej večernej rutiny. Nezabudnite ho zapínať v rovnakom čase, a to aj počas víkendov a sviatkov. Zaujíma vás, ako si uľahčiť zaspávanie? Vykonávajte rutinné úkony osobnej hygieny (čistenie zubov a používanie zubnej nite, umývanie tváre, teplá sprcha alebo kúpeľ) v rovnakom poradí. Keď sa chystáte do postele, zapnite si zariadenie s bielym šumom. Ak chcete, aby zariadenie fungovalo len počas zaspávania, nastavte časovač napríklad na 60 minút.

Biely šum - ako ho používať bezpečne?

Stojíte pred dilemou, či si vybrať zariadenie s bielym šumom, alebo si stiahnuť špeciálnu aplikáciu? Tento typ zariadenia je zvyčajne drahý a veľký, ale môže poskytnúť lepšiu kvalitu zvuku. Na druhej strane, aplikácia pre smartfón sa hodí, keď ste na cestách - vtedy so sebou nemusíte brať ďalšie zariadenie.

Premýšľate, či si musíte kúpiť zariadenie na tvorbu bieleho šumu, alebo vám postačí domáci spotrebič? Môžete zapnúť ventilátor, sušič vlasov, klimatizáciu alebo digestor. Nezabudnite však v tom čase sledovať svoje dieťa, pretože neviete, aké nápady vás napadnú. Ak ste nový rodič, nezapínajte na smartfóne špecializovanú aplikáciu - hrozí, že vaše batoľa zobudí napríklad hlasná reklama.

Biely šum - tipy pre rodičov

Je biely šum bezpečný pre deti? Áno, ak dodržíte niekoľko pravidiel. Nezabudnite nastaviť zariadenie na najnižšiu úroveň zvuku, a ak to nepomôže, v ďalších dňoch postupne zvyšujte hlasitosť - takto ju môžete prispôsobiť svojmu dieťaťu. Hľadajte model s automatickým spínačom. Ak ho nemá, vypnite ho, keď vaše dieťa zaspí. Pre malé deti je biely šum vhodný nielen na zaspávanie. Môžete ho zapnúť, keď je vaše dieťatko nepokojné a iné metódy nepomáhajú.

Štekot psov, trúbenie áut alebo hlasné rozhovory môžu batoľa zobudiť. Aby ste tomu predišli, je dobré zapnúť biely šum. Účinne prehluší hluk v pozadí, takže spánok vášho dieťaťa nebude nič rušiť. Takto môžete dať svojmu dieťatku najavo aj to, že je čas ísť spať.

Aké sú výhody bieleho šumu?

Štúdie ukazujú, že biely šum zmierňuje stres a uľahčuje koncentráciu. Okrem toho odstraňuje nepríjemný tinnitus, čím zlepšuje kvalitu života pacienta. Biely hluk - škodlivý pre dospelých? Nie, za predpokladu, že sa používa s mierou. 

Stále viac ľudí používa aplikácie na odstránenie bieleho šumu. Tie môžu pomôcť pri práci alebo štúdiu, keď okolité zvuky sťažujú sústredenie. Okrem toho pomáhajú odpútať vašu myseľ od návalu myšlienok, čo uľahčuje zaspávanie. Výskum ukazuje, že biely šum môže zlepšiť koncentráciu aj u pacientov s ADHD.

Biely a ružový šum - podobnosti a rozdiely

Hoci je biely šum najobľúbenejší, za zmienku stojí aj ružový šum. Líši sa tým, že sú v ňom obmedzené vyššie frekvencie. V dôsledku toho znie nižšie ako biely šum. Možno ho priradiť k zvukom, ktoré vydáva voda v rieke, potoku, dážď alebo more. Niektorým ľuďom pripomína monotónnu výslovnosť zvuku "f". Odborníci tvrdia, že ružový šum má pozitívny vplyv na kognitívnu výkonnosť a zlepšuje aj kvalitu spánku u starších ľudí.

Za zmienku stojí aj červený šum, známy aj ako hnedý šum. Pripomína zvuky prírody, a preto vám pomôže uvoľniť sa. Možno ho zapnúť aj vtedy, keď sa chceme sústrediť. Treba však poznamenať, že znie "najhlbšie" zo všetkých šumov. 

Zdieľanie článku:

Kontaktné informácie

DOBRÉ SNY

House of kids s.r.o.

Na prádle
720 00 Ostrava

IČ: 03862721

DIČ: CZ03862721

 

Pracovní doba PO-PÁ, 7:00- 15:00.

 

Tel: +420 59 50 50 000

Všeobecné informace: shop@dobresny.cz

Reklamáce: reklamace@dobresny.cz

Doklady a fakturácia: ucetnictvi@dobresny.cz

Viac informacii nájdete tu

 

Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatp tržbu u správcu dane online; v prípade technického výpadku potom najneskor do 48hodin.

Akceptujeme tieto platobné systémy

Druhy platieb v našom e-shope:

  • dobierkou
  • prevodom