Čo robiť so starým matracom?

Ako môžem predať alebo darovať svoj matrac?

Pokiaľ nie je matrac znečistený alebo plesnivý a je použiteľný, môžete ho darovať potrebným priamo v útulkoch pre bezdomovcov alebo ho venovať charitatívnej nadácii. Môžete ju tiež predať na internete.

Recyklácia – kam darovať?

Zistite si, či vo vašom okolí existujú recyklačné programy pre staré matrace, kde sa spracovávajú rôzne materiály, ako sú kovové pružiny, peny a látky z poťahov.

Likvidácia matracov - ako na to?

To je jediná možnosť, pokiaľ už nie je možné matrac znovu použiť alebo recyklovať. Kam by ste však mali starý matrac odložiť? Pozrite sa na zberné miesto komunálneho selektívneho odpadu vo vašom meste, kde môžete odovzdať nepotrebné veci vrátane rôznych druhov nábytku.

Opakované použitie - je možné?

Ak máte trochu voľného času a nechýba vám kreativita, môžete starý matrac využiť aj na iné účely. Rozrežte ju na menšie kúsky, ktoré využijete ako výplň do sedačiek alebo iného nábytku. Penu z vnútornej strany matraca môžete tiež použiť na ručne vyrobené akustické obrazy (panely), ktoré plnia dekoratívnu a zvukovo pohltivú funkciu.

Toto je niekoľko spôsobov, ako naložiť s matracom, ak sa už opotrebovala a vy stojíte pred nákupom nové. Pri ich popise sme brali ohľad na životné prostredie, aby pri likvidácii nielen matraca, ale aj ďalšieho nábytku vznikalo čo najmenej odpadu. V dnešnej dobe mnoho ľudí zápasí s chronickou únavou, stresom a bolesťami chrbta. Preto je tak dôležité zaistiť správne prostredie pre spánok. Pokiaľ je matrac pohodlný a prispôsobený individuálnym potrebám, spánok bude viac regeneračný, a tým sa zlepší kvalita života. Raz za päť až sedem rokov je dobré vymeniť matrac za nový, čerstvý, aby ste si zaistili dokonalý nočný odpočinok.

Použité matrace sa oplatí používať opakovane, aby sa čo najmenej podieľali na vzniku odpadkov. Pokiaľ premýšľate, kam darovať starý nábytok, vyhľadajte charitatívne zbierky alebo predmety recyklujte. Mnoho nadácií rado prijme použité matrace a odovzdá ich ľuďom, ktorí ich budú najviac potrebovať. Nezabudnite však, že musia byť primerane čisté a použiteľné. Oplatí sa opýtať, či je možné si starý matrac vyzdvihnúť u vás doma, pretože jeho prevoz nie je kvôli veľkým rozmerom ľahký.

Recykláciou starého matraca sa staráme o životné prostredie. Jej darovanie na charitu taktiež pomáha znižovať množstvo odpadkov a navyše z nej môže mať úžitok niekto iný. Darovanie matracov a nábytku v dobrom stave je prospešné tak pre životné prostredie, ako aj pre ľudí, ktorí si nemôžu dovoliť kúpiť nové. Matrac by sa mal meniť v priemere každých sedem rokov, pokiaľ sa predtým nerozmočí alebo neznečistí. Dobre udržiavaná si zachová svoje pre vás prospešné vlastnosti po mnoho rokov. Nezabudnite, že starostlivosť o všetky veci, ktoré denne používate, prispieva aj k starostlivosti o životné prostredie.

Zdieľanie článku:

Kontaktné informácie

DOBRÉ SNY

House of kids s.r.o.

Na prádle
720 00 Ostrava

IČ: 03862721

DIČ: CZ03862721

 

Pracovní doba PO-PÁ, 7:00- 15:00.

 

Tel: +420 59 50 50 000

Všeobecné informace: shop@dobresny.cz

Reklamáce: reklamace@dobresny.cz

Doklady a fakturácia: ucetnictvi@dobresny.cz

Viac informacii nájdete tu

 

Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatp tržbu u správcu dane online; v prípade technického výpadku potom najneskor do 48hodin.

Akceptujeme tieto platobné systémy

Druhy platieb v našom e-shope:

  • dobierkou
  • prevodom