Čo spôsobuje chrápanie a ako sa ho zbaviť?

Chronické chrápanie môže nepriaznivo ovplyvniť kvalitu nášho spánku a tiež znížiť pohodlie nášho partnera. Vzniká vtedy, keď vzduch nemôže voľne prúdiť cez nos a hrdlo - okolité tkanivá začnú vibrovať, čo spôsobuje špecifický zvuk. Pokojová poloha jazyka môže sťažovať plynulé dýchanie. Zistite, ako sa zbaviť chrápania.

Aké sú príčiny chrápania u žien?

Zaujíma vás, aké sú príčiny chrápania u žien? Tento typ ťažkostí môže byť dôsledkom prekrvenia nosovej sliznice, obezity, hypotyreózy alebo abnormalít v štruktúre horných dýchacích ciest. 

Štúdie tiež ukazujú, že 1 z 10 budúcich matiek chrápe v prvom trimestri tehotenstva, zatiaľ čo takmer polovica v treťom trimestri. K výskytu tohto nepríjemného stavu prispieva nárast hmotnosti, hormonálne zmeny a opuch nosovej sliznice. Premýšľate, aký matrac vybrať pre tehotnú ženu? Odporúčame latexové matrace, ktoré sú známe svojou odolnosťou a pružnosťou. Dokonale sa prispôsobia tvaru tela, a tak poskytujú výnimočné pohodlie.

Chrápanie sa môže vyskytnúť aj počas menopauzy - je to spôsobené zmenami hormonálnej rovnováhy. S pribúdajúcim vekom sa znižuje svalový tonus v hrdle a nose, čo sťažuje priechod vzduchu.

Chrápanie u mužov - príčiny

Štúdie ukazujú, že problém chrápania postihuje dvakrát viac mužov ako žien - najmä preto, že majú užšie hrdlo a svalnatejší krk. Neznesiteľné chrápanie môže byť spôsobené nezdravým životným štýlom. Tabletky na spanie a alkohol okrem iného znižujú napätie svalov, ktoré zabezpečujú priechodnosť hrdla. V takom prípade by ste mali obmedziť alkohol, ako aj kofeín a prestať fajčiť. Odborníci pripomínajú, že riziko tohto stavu zvyšuje aj nadváha a obezita.

Chrápanie - je nebezpečné?

A čo chrápanie? Takmer každý občas chrápe, ale ak sa to opakuje, môže to viesť k zdravotným problémom. Obvyklé chrápanie má za následok horšie okysličovanie organizmu. Medzi jeho najčastejšie príznaky patrí:

Ako spať bez chrápania? Ľahnite si na bok a chrbát si podložte vankúšom. Zabránite tak ohýbaniu hornej časti úst a jazyka v zadnej časti hrdla.

Ako zastaviť chrápanie?

Chrápanie je nežiaduca reakcia organizmu, ktorá sa zvyšuje s vekom. Svaly potom strácajú svoju pružnosť, čo sťažuje priechod vzduchu dýchacími cestami. Niekedy môže byť spôsobené aj únavou. Ako spať bez chrápania? Nezabudnite pravidelne piť vodu, aby ste sa vyhli dehydratácii. Vyhnite sa tiež ležaniu na chrbte, pretože to blokuje dýchacie cesty (z rovnakého dôvodu nespite na bruchu). Ako nechrápať? Siahnite po ústnych nosových pastilkách alebo mastičkách, ktoré zlepšujú prúdenie vzduchu počas dýchania.

Ako spať, aby ste sa vyhli chrápaniu? 

Ľahnite si na bok a podoprite si chrbát vankúšom - zabráni sa tak ohýbaniu hornej časti úst a jazyka o zadnú stenu hrdla. Ako nechrápať? Dbajte na to, aby teplota vo vašej spálni bola 18-21 °C a vlhkosť vzduchu 40-60 %. Nezabudnite tiež často vetrať svoj domov, pretože to zabráni vysychaniu nosovej sliznice. Vytvorte vhodné podmienky aj vo svojej spálni. Premýšľate, aký matrac vybrať pre pár? Rozhodnite sa pre model H3 (stredne tvrdý), vreckový alebo penový. Matrac s rozmermi 160 x 200 alebo 200 x 200 zabráni prebudeniu, aj keď váš partner počas spánku často mení polohu.

Ako zastaviť chrápanie?

Zaujíma vás, ako zastaviť chrápanie? Skúste si vyčistiť dýchacie cesty. Najskôr siahnite po voľnopredajných prostriedkoch - použite nosové spreje alebo spreje do hrdla. Môžete použiť aj kvapky proti chrápaniu, ktorými si postriekajte vankúš. Čo na chrápanie? Chrápanie nielenže ruší spánok obyvateľov domu, ale môže tiež poukazovať na hypertrofiu mandlí, zápal prínosových dutín, oslabené svaly hrdla alebo priechodnosť nosa. Zvyšuje riziko hypoxie, hypertenzie, mŕtvice, ischemickej choroby srdca a nebezpečného spánkového apnoe.

Ako sa zbaviť chrápania? V prvom rade môžete vyskúšať domáce prostriedky. Vykonávajte cvičenia na posilnenie svalov krku, čeľuste a jazyka. Vyhľadajte si tiež matrac z termoelastickej peny, ktorý reaguje na tlak a telesnú teplotu. Ak máte nadváhu alebo ste obézni, nezabudnite znížiť svoju telesnú hmotnosť. Zaveďte si zdravé stravovacie návyky a začnite pravidelne cvičiť. Ak to nepomôže, obráťte sa na bariatrického chirurga.

Ako nechrápať?

Ako spíte, aby ste sa vyhli chrápaniu? V prvom rade by ste mali spať na boku, aby ste zabránili vtiahnutiu jazyka. Investujte tiež do kvalitného matraca, ktorý vám pomôže zaujať správnu polohu. Pod nohy postele si dajte aj špeciálne podpery, ktoré sa nachádzajú v blízkosti opierky hlavy. Vďaka tomu udržíte hlavu nad čelom postele a predídete neznesiteľnému chrápaniu. Zaobstarajte si aj plochý vankúš, ktorý vám zabezpečí pokojný spánok - správna opora hlavy a krku znižuje riziko chrápania. Pomocou anatomického vankúša, ktorý zlepšuje vyrovnanie chrbtice. Okrem toho chráni pred nadmerným zaťažením krku a krčných svalov.

Chrápanie - kedy navštíviť odborníka?

Ak prírodné prostriedky na liečbu chrápania v nose nezabrali, objednajte sa k ORL špecialistovi. Lekár odoberie podrobnú anamnézu a potom vykoná endoskopické vyšetrenie nosovej dutiny, hrdla, hrtana, ústnej dutiny a nosohltanu. Takto špecialista určí príčinu vašich ťažkostí a navrhne, ako zastaviť chrápanie, čím sa následne zníži riziko vzniku obštrukčného spánkového apnoe.

Ako sa zbaviť chrápania? V prvom rade je potrebné zistiť príčinu ochorenia. V niektorých prípadoch je indikovaný chirurgický zákrok, aby sa:

Laserová liečba chrápania

Uvedený postup je neinvazívny, bezbolestný a nevyžaduje si žiadnu anestéziu. Laserová liečba chrápania trvá 20-30 minút. Odborníci odporúčajú tri ošetrenia počas šiestich týždňov. Jeden zákrok pozostáva z dvoch fáz - úvodnej a záverečnej. Celý zákrok nemá žiadne vedľajšie účinky, nevyžaduje si žiadne špeciálne prípravky a pacient sa môže okamžite po ošetrení vrátiť k bežnej činnosti. Odborníci pripomínajú, že existuje niekoľko kontraindikácií zákroku:

Chrápanie - ako ho odstrániť?

Zaujíma vás, ako zastaviť chrápanie? Vyberte si pohodlný matrac 120x200 alebo 180x200. Prvý model bude dobre fungovať pre jednotlivcov, zatiaľ čo druhý je určený pre páry. Vyberte si ortopedický vankúš z otvorenej HR peny. Zabezpečuje voľnú cirkuláciu vzduchu, takže je výborným riešením pre alergikov a astmatikov. Správna základňa vám umožní zaujať správnu polohu pri spánku, čím zabráni chrápaniu a spánkovej apnoe. Okrem toho zabraňuje ranným bolestiam hlavy a chrbta.

Zdieľanie článku:

Kontaktné informácie

DOBRÉ SNY

House of kids s.r.o.

Na prádle
720 00 Ostrava

IČ: 03862721

DIČ: CZ03862721

 

Pracovní doba PO-PÁ, 7:00- 15:00.

 

Tel: +420 59 50 50 000

Všeobecné informace: shop@dobresny.cz

Reklamáce: reklamace@dobresny.cz

Doklady a fakturácia: ucetnictvi@dobresny.cz

Viac informacii nájdete tu

 

Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatp tržbu u správcu dane online; v prípade technického výpadku potom najneskor do 48hodin.

Akceptujeme tieto platobné systémy

Druhy platieb v našom e-shope:

  • dobierkou
  • prevodom