Čo sú to poruchy spánku?

Poruchy spánku môžu negatívne ovplyvniť celkové zdravie, kvalitu života a bezpečnosť. Patrí medzi ne nespavosť, narkolepsia, syndróm nepokojných nôh alebo obštrukčné spánkové apnoe. Ovplyvňujú schopnosť organizmu udržiavať bdelosť a odpočinok. Každý z nás môže mať z času na čas problémy so spánkom. Ak sa však pravidelne opakujú, navštívte odborníka. To isté urobte, ak sa neustále cítite unavení napriek tomu, že spíte 7-8 hodín denne. 

Poruchy spánku - príčiny

Niektorí ľudia sa sťažujú na nedostatok spánku. Príčiny môžu spočívať vo fáze REM, v ktorej dochádza k rýchlym očným pohybom. Uvedená fáza je charakteristická zvýšenou aktivitou mozgu, takže sa v nej objavujú sny. Poruchy spánku sú niekedy geneticky podmienené. Niektoré deti majú krátky, prerušovaný spánok a problém sa zvyšuje s vekom. Nespavosť je najčastejšou poruchou spánku. Môže sa vyskytnúť u ľudí v každom veku. Znamená ťažkosti so zaspávaním, časté budenie počas noci alebo skoré vstávanie. 

Štúdie ukazujú, že 10 % pacientov trpí chronickou nespavosťou. Poruchy spánku môžu byť spontánne alebo sekundárne. Niekedy sú spôsobené endokrinnými ochoreniami, depresiou alebo metabolickými stavmi. Takto sa môže prejavovať aj závislosť od stimulantov a drog alebo syndróm chronickej bolesti. Problémy so spánkom často vznikajú negatívnym vplyvom rôznych vonkajších faktorov, ako je hluk, zmena časového pásma, teplo alebo hluk.

Poruchy spánku - typy

Medzi poruchy spánku patria aj:

Aké sú príčiny a príznaky nespavosti?

Táto porucha sa netýka len problémov so zaspávaním, ale aj s udržaním spánku a predčasným prebúdzaním alebo zlou kvalitou spánku. Nespavosť môže byť dočasná. Ak však príznaky trvajú dlhšie ako mesiac, máme do činenia s chronickým ochorením. Pacienti zvyčajne bojujú s opakujúcimi sa príznakmi nespavosti

Medzi najčastejšie príčiny nespavosti u mužov patria:

Ak chcete znížiť riziko nespavosti, oplatí sa kúpiť kvalitný penový, latexový alebo taštičkový matrac. Model, ktorý si vyberiete, vám zabezpečí pohodlný spánok a zároveň zabráni bolestiam krku a chrbta.

Poruchy spánku - príznaky

Premýšľate, či trpíte poruchou spánku? Príznaky sú charakteristické, preto ak ich spozorujete, navštívte odborníka. Zvyčajne sa prejavujú nadmernou dennou spavosťou. Časté sú aj problémy s dýchaním počas spánku, zvýšená pohybová aktivita alebo nočné potenie. Pacienti sa často sťažujú na zmeny nálad, problémy so sústredením a udržaním pozornosti a úzkosť. Poruchy spánku môžu spôsobovať podráždenosť, bolesti hlavy, žalúdočno-črevné ťažkosti alebo pocity napätia.

Ako sa lieči nespavosť?

Na začiatok môžete vyskúšať bylinné prípravky, napríklad s valeriánou, mučenkou, chmeľovými šiškami, medovkou alebo harmančekom. Tie sú k dispozícii vo forme kapsúl, sušených, kvapiek alebo tabliet. Ak však domáce prostriedky nezaberajú, objednajte sa k neurológovi. Neliečená nespavosť môže viesť k úzkosti, depresii alebo neuróze.

Odborník s vami spíše podrobnú anamnézu a vykoná fyzikálne vyšetrenie. Okrem toho vám zmeria krvný tlak. V prípade potreby vás odporučí na:

Poruchy spánku - liečba

Ako sa lieči nespavosť? V prvom rade sa odporúča kognitívno-behaviorálna terapia, ktorá sa zameriava na identifikáciu pacientových obáv súvisiacich so spánkom. Tie sa potom snaží nahradiť zdravými postojmi a presvedčeniami. Dôležitú úlohu zohráva aj vzdelávanie a spánková hygiena. Psychológ načrtne správny spánkový režim a navrhne návyky, ktoré treba zaviesť. Zmeny životného štýlu pomáhajú uspokojiť potrebu spánku a zároveň zlepšiť kvalitu nočného odpočinku.

Poruchy spánku - z čoho pozostávajú?

Syndróm nepokojných nôh, známy aj ako RLS alebo Wittmaack-Ekbomov syndróm, je ťažko riešiteľný neurologický stav. Prejavuje sa potrebou neustáleho pohybu nôh, najmä počas spánku. Môže byť sprevádzaný parestéziami, čo sú nepríjemné zmyslové vnemy v končatinách. Narkolepsia prispieva k pocitu neustálej únavy napriek dostatočnému množstvu spánku. Následkom toho dochádza k spánkovým záchvatom počas vykonávania každodenných povinností. Zvyčajne trvajú niekoľko minút, pričom tu treba poznamenať, že príčiny nie sú úplne známe. Odborníci poukazujú na to, že môžu byť spôsobené dysreguláciou procesu spánku a bdenia.

Najčastejšie poruchy spánku

Porucha správania vo fáze REM, známa aj ako námesačnosť, sa prejavuje chôdzou alebo vykonávaním rôznych činností podobne ako v bdelom stave. U ľudí s touto poruchou nedochádza k dočasnému ochrnutiu, a preto môžu konať svoje sny. Uvedená porucha ohrozuje bezpečnosť pacienta, pretože v tom čase zostáva v bezvedomí. Pri zariaďovaní spálne je vhodné mať to na pamäti.

Spánková apnoe je jednou z porúch spánku, pri ktorej dochádza k prestávkam v dýchaní. Ich výsledkom je náhle prebudenie, ktoré zvyčajne trvá maximálne 15 sekúnd. Medzi najčastejšie príznaky patrí chrápanie, dýchanie ústami, bolesti hlavy a nosová reč. Ak máte u seba podozrenie na poruchu spánku, je nevyhnutné vyhľadať odborníka.

Zdieľanie článku:

Kontaktné informácie

DOBRÉ SNY

House of kids s.r.o.

Na prádle
720 00 Ostrava

IČ: 03862721

DIČ: CZ03862721

 

Pracovní doba PO-PÁ, 7:00- 15:00.

 

Tel: +420 59 50 50 000

Všeobecné informace: shop@dobresny.cz

Reklamáce: reklamace@dobresny.cz

Doklady a fakturácia: ucetnictvi@dobresny.cz

Viac informacii nájdete tu

 

Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatp tržbu u správcu dane online; v prípade technického výpadku potom najneskor do 48hodin.

Akceptujeme tieto platobné systémy

Druhy platieb v našom e-shope:

  • dobierkou
  • prevodom