Kakao na noc: sladké tajomstvo dobrého spánku

Pitie kakaa v noci

Tradícia pitia kakaa pred spaním siaha stovky rokov do minulosti, keď pôvodní obyvatelia Ameriky objavili magické vlastnosti kakaových bôbov. Kakao je bohaté na antioxidanty, horčík a ďalšie živiny, ktoré môžu pomôcť upokojiť myseľ a pripraviť telo na spánok. Teplé kakao môže byť ideálnym spôsobom, ako zakončiť deň, a dodáva pocit uvoľnenia a pohody. Prirodzená sladkosť kakaa s prídavkom trochy cukru navyše uspokojí večerné chute na niečo sladké, ktoré si môže dovoliť každý bez ohľadu na diétu. Za zmienku stojí aj to, že aromatická vôňa kakaa môže mať terapeutický účinok, pozitívne ovplyvňuje naše zmysly a navodzuje stav vnútorného pokoja. Pravidelné zaraďovanie kakaa do večerného rituálu môže prispieť k vytvoreniu zdravého návyku, ktorý nášmu telu oznámi, že je čas na odpočinok.

Kakao pred spaním - stojí to za to?

Konzumácia kakaa pred spaním môže byť obzvlášť prospešná vďaka prítomnosti horčíka, ktorý je známy svojimi vlastnosťami znižujúcimi napätie. Horčík pomáha regulovať spánok, zlepšuje jeho kvalitu a uľahčuje zaspávanie. Okrem toho kakao obsahuje malé množstvo teobromínu, mierneho stimulantu, ktorý môže jemne zvýšiť duševnú bdelosť bez toho, aby narušoval proces zaspávania. Okrem toho je kakao zdrojom tryptofánu, aminokyseliny, ktorá sa v tele premieňa na serotonín a následne na melatonín, známy ako spánkový hormón. Táto premena podporuje prirodzený denný cyklus organizmu, čo môže prispieť k ľahšiemu zaspávaniu a pokojnejšiemu spánku. Zvážte preto zaradenie kakaa do svojho večerného rituálu ako spôsob, ako prirodzene podporiť zdravý spánok a zároveň si vychutnať jeho jedinečnú chuť a relaxačné vlastnosti.

Nočné kakao - chudnutie

Môže kakao pomôcť pri chudnutí, najmä keď sa konzumuje pred večerom? Kakao samo o sebe síce nie je zázračným prostriedkom na chudnutie, ale vďaka vysokému obsahu vlákniny môže prispieť k pocitu sýtosti. Pokiaľ si vyberiete kakao s nízkym obsahom cukru a skombinujete ho so zdravou stravou, môžete si tento nápoj vychutnať bez obáv z nadbytočných kalórií. Antioxidanty obsiahnuté v kakau navyše môžu podporiť váš metabolizmus a pomôcť v boji proti voľným radikálom, čo je pri chudnutí prospešné. Pravidelné zaraďovanie kakaa do jedálnička môže tiež znížiť chuť na sladké, čo uľahčuje kontrolu príjmu kalórií. Navyše večerná konzumácia kakaa môže zvýšiť pocit sýtosti, čo pomáha vyhnúť sa nočnému maškrteniu, ktoré je prekážkou pri udržiavaní zdravej hmotnosti.

Kakao na spanie - aký má účinok?

Kakao nielen uvoľňuje, ale tiež ovplyvňuje produkciu serotonínu - neurotransmiteru, ktorý je zodpovedný za zlepšenie nálady a reguláciu spánku. Vysoký obsah antioxidantov v kakau môže tiež pomôcť znížiť hladinu stresu, čo je dôležité pre pokojný spánok. Navyše obsahuje malé množstvo teobromínu, ktorý je síce stimulantom, ale v malých dávkach môže podporiť lepšiu činnosť srdca bez toho, aby narušoval spánok. Tieto zložky spoločne pôsobia nielen na jednoduchšie zaspávanie, ale aj na celkovú kvalitu spánku, zvyšujú jeho hĺbku a regeneračný účinok. Pravidelné pitie kakaa pred spaním tak môže byť jednoduchým a príjemným spôsobom, ako podporiť zdravý spánkový rytmus a zaistiť pokojnejší nočný odpočinok.

Stimuluje kakao?

Panuje všeobecné presvedčenie, že kakao môže byť povzbudzujúce, a to predovšetkým kvôli obsahu teobromínu. Napriek tomu, že je slabší ako kofeín, jeho mierny stimulačný účinok môžu niektorí ľudia pociťovať. V porovnaní s kávou alebo čajom je však kakao oveľa menej stimulujúce a u väčšiny ľudí nenarúša spánok. Je potrebné poznamenať, že individuálna citlivosť na teobromín sa môže líšiť, takže niektorí ľudia môžu jeho mierne povzbudzujúce účinky pociťovať silnejšie ako iní. Avšak prítomnosť horčíka a ďalších zložiek často preváži potenciálnu stimuláciu a podporuje pokojný spánok. Pre tých, ktorí sú obzvlášť citliví na akékoľvek stimulanty, je vhodné konzumovať kakao v podvečer, aby sa predišlo možným účinkom na spánok.

Je kakao s mliekom zdravé?

Kombinácia kakaa s mliekom nielen zlepšuje chuť, ale môže taktiež zvýšiť nutričnú hodnotu nápoja. Mlieko dodáva vápnik, bielkoviny a vitamín D, ktoré podporujú zdravie kostí. Pokiaľ sa však obávate kalórií, môžete zvoliť odtučnené alebo rastlinné mlieko. Pridaním kakaa do mlieka získate ďalšiu dávku horčíka a antioxidantov, čo prispieva k celkovej pohode a posilňuje imunitný systém. Je tiež dobré si uvedomiť, že voľba mlieka so zníženým obsahom tuku alebo rastlinného mlieka neuberá nápojmi na jeho prospešných vlastnostiach, a dokonca vám môže pomôcť udržiavať vyváženú stravu. Nech už sa rozhodnete akokoľvek, kakao s mliekom môže byť chutnou a zdravou súčasťou vašej večernej rutiny a podporiť fyzickú aj duševnú stránku zdravia.

Pohodlie pri spánku? Iba s latexom a visko

Pokiaľ si uvedomujete svoje potreby a ceníte si výnimočné pohodlie a kvalitu spánku, zaistite si ideálne prostredie pre spánok. Čo je to? Je to jednoducho pohodlný matrac. Ak je spánok pre vaše zdravie prioritou a očakávate, že každá noc bude pokojná a dlhá a spánok hlboký a regeneračný, potom si vyberte matrac najvyššej kvality. Jedným z typov matracov, ktoré sú všeobecne považované za vrchol luxusu a pohodlia, sú matrace vyrobené z latexu alebo s použitím technológie visco pamäťovej peny a hybridy, ktoré kombinujú niekoľko zložiek.

 

Kakao na noc môže byť nielen chutným, ale aj zdravým zvykom, ktorý podporuje pokojný a zdravý spánok. Nezabudnite si však vyberať kakao s nízkym obsahom cukru a vychutnávať si ho s mierou. Nech je to váš nočný rituál, ktorý vám pomôže upokojiť sa po aktívnom a dlhom dni. Zaradenie kakaa do večernej rutiny navyše môže prispieť k lepšej relaxácii a odpočinku, čo je dôležité pre hlboký a neprerušovaný spánok. Jeho prirodzené vlastnosti, ako je prítomnosť horčíka a antioxidantov, podporujú zdravie na mnohých úrovniach, a to ako fyzických, tak duševných. A nezabúdajme, že takýto večerný rituál sa môže stať príjemným spôsobom, ako stráviť čas s blízkymi a zdieľať chvíle relaxácie pred spaním s rodinou.

Zdieľanie článku:

Kontaktné informácie

DOBRÉ SNY

House of kids s.r.o.

Na prádle
720 00 Ostrava

IČ: 03862721

DIČ: CZ03862721

 

Pracovní doba PO-PÁ, 7:00- 15:00.

 

Tel: +420 59 50 50 000

Všeobecné informace: shop@dobresny.cz

Reklamáce: reklamace@dobresny.cz

Doklady a fakturácia: ucetnictvi@dobresny.cz

Viac informacii nájdete tu

 

Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatp tržbu u správcu dane online; v prípade technického výpadku potom najneskor do 48hodin.

Akceptujeme tieto platobné systémy

Druhy platieb v našom e-shope:

  • dobierkou
  • prevodom