Koľko by sme mali spať?

Koľko hodín potrebujeme na spánok?

Niektorí ľudia sú schopní odpočívať po iba 5 hodinách spánku a majú dostatok energie na výkon. Častejšie sa však stáva, že ľudia nie sú schopní zaspať ani po 8 hodinách spánku.

Z čoho tento rozdiel pramení? Dôvody môžu byť rôzne. Niekedy podmienky v mieste spánku neprospievajú nášmu odpočinku a stres nám bráni zaspať. Okrem toho môžeme trpieť chronickou únavou alebo chrápaním – v takýchto prípadoch je vhodné poradiť sa s odborníkom. Koľko spánku by človek mal mať, je individuálna záležitosť, ale oplatí sa riadiť odporúčaniami lekárov a vedcov.

Dostatočné množstvo spánku

Zaistite si zdravý odpočinok a získajte viac energie po celý deň. Dospelý človek by mal spať 7 až 9 hodín denne, aby jeho telo správne fungovalo. Nezabudnite odporúčané množstvo spánku obmedziť, pretože by sa to mohlo podpísať na vašej pohode a dokonca aj na vašom zdraví.

Vek a množstvo spánku

Deti by mali spať oveľa dlhšie ako dospelí. To má obrovský význam pre správny vývoj, rast a pohodu. Koľko spánku by teda dieťa malo mať? Existuje dôvod, prečo by rodičia mali svoje deti ukladať na spánok oveľa skôr, než chodia odpočívať oni sami. Predškolské deti potrebujú 10 až dokonca 13 hodín spánku denne. To isté platí aj pre dospievajúcich. Nevyspalý teenager môže byť podráždený a nebude sa dostatočne sústrediť na učenie. Mali by dospievajúci tiež spať toľko hodín? Mladí dospelí zvyčajne spia okolo 10-11 hodín. Oveľa dlhšie ako dospelí, pretože stále rastú a ich telo prechádza výraznými zmenami. Okrem toho ich čaká stále viac školských a domácich povinností, takže na ich plnenie potrebujú energiu.

Množstvo spánku u novorodencov

Čím je dieťa mladšie, tým viac času strávi spánkom. Koľko spánku by teda malo novorodené dieťa dostať? Ukazuje sa, že takto malé deti potrebujú najviac spánku – môžu spať až 17 hodín denne. Je zrejmé, že vek má vplyv na požiadavky na spánok, preto poskytnite svojmu bábätku správny priestor a podmienky na odpočinok.

Koľko spánku by mal dojča dostať?

Čím je vaše dieťa staršie, tým kratší je jeho spánok. Než však vaše dieťa dosiahne predškolský vek, bude spať už niekoľko hodín. Ako sme už spomínali vyššie, novorodenec môže spať až 17 hodín.

Koľko spánku by v takom prípade malo dojča dostať? Počet hodín spánku dojčaťa je v porovnaní s novorodencom o niečo nižší. Dojča potrebuje 12 až 15 hodín spánku. Zdravý spánkový režim má významný vplyv na jeho správny vývoj.

Bezsenné noci - dôsledky

Už dlho sa hovorí, aký je spánok pre človeka dôležitý. V dnešnej dobe však žijeme v behu a odpočinku nevenujeme správny počet hodín, noci si krátime. Oplatí sa venovať spánku viac času, pretože nedostatočný spánok môže mať vážne dôsledky pre vašu pohodu, a dokonca aj pre vaše zdravie. Nedostatočný prísun spánku spôsobuje nesústredenosť, podráždenosť a chronickú únavu. Tým, že počas dňa chodíme nevyspalí, vyžaduje naše telo ďalšiu energiu, takže častejšie siahame po nezdravých pochutinách, čo vedie k priberaniu na váhe. Ďalšími zdravotnými dôsledkami sú problémy s krvným obehom a zníženie imunity. Častejšie chytáme infekcie a pomaly sa z nich zotavujeme.

Zdravý spánok – na čo treba dbať?

Ak chcete zdravo spať, zvoľte si dokonalý matrac, ktorý bude vyhovovať vašim potrebám. Mali by ste tiež vykonať niekoľko drobných zmien vo svojom večernom režime. Tu je niekoľko jednoduchých návykov, ktoré si môžete osvojiť.

Vyvetrajte spálňu - znížením teploty v miestnosti rýchlejšie zaspíte a váš odpočinok bude hodnotnejší.
Obmedzte používanie monitorov.

Snažte sa nepozerať na telefón 2 hodiny pred spaním.
Nepracujte v spálni, nieto ešte v posteli. Tento priestor by mal byť spojený iba s odpočinkom.

Zdieľanie článku:

Kontaktné informácie

DOBRÉ SNY

House of kids s.r.o.

Na prádle
720 00 Ostrava

IČ: 03862721

DIČ: CZ03862721

 

Pracovní doba PO-PÁ, 7:00- 15:00.

 

Tel: +420 59 50 50 000

Všeobecné informace: shop@dobresny.cz

Reklamáce: reklamace@dobresny.cz

Doklady a fakturácia: ucetnictvi@dobresny.cz

Viac informacii nájdete tu

 

Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatp tržbu u správcu dane online; v prípade technického výpadku potom najneskor do 48hodin.

Akceptujeme tieto platobné systémy

Druhy platieb v našom e-shope:

  • dobierkou
  • prevodom