Odporúčanie NSF týkajúce sa množstva spánku

Správny počet hodín spánku v závislosti od veku:

Novorodenci (0-3 mesiace): 14-17 hodín denne.

Tieto odporúčania zdôrazňujú, aký dôležitý je spánok v najskoršom období života pre správny vývoj. Toľko spánku podporuje vývoj mozgu a je nevyhnutný pre zdravie novorodenca. Zaistenie dostatočného spánku v tomto dôležitom období života dieťaťa môže tiež pomôcť predchádzať problémom so spánkom v neskoršom veku.

Dojčatá (4-11 mesiacov): 12-15 hodín denne.

V tomto období hrá spánok zásadnú úlohu vo vývoji dieťaťa a ovplyvňuje jeho duševné aj fyzické zdravie. Úprava množstva spánku podľa odporúčania môže prispieť k lepšiemu kognitívnemu a emocionálnemu vývoju. Poskytuje tiež rodičom jasný návod, ako podporiť zdravé spánkové návyky svojich detí.

Malé deti (1-2 roky): 11-14 hodín denne.

V tomto veku má kvalita a množstvo spánku priamy vplyv na rozvoj motorických a kognitívnych schopností. Udržiavanie dostatočného množstva spánku je kľúčom k prevencii hyperaktivity a problémov so sústredením. Pomáha tiež rodičom zaviesť vhodný spánkový režim, ktorý je dôležitý pre zdravý vývoj.

Predškoláci (3-5 rokov): 10-13 hodín denne.

Deti v tomto veku potrebujú dostatok spánku, aby podporili svoj rýchly intelektuálny a emocionálny vývoj. Spánok pomáha upevňovať pamäť a učiť sa novým schopnostiam. Stabilný spánkový režim v tomto období je základom zdravých spánkových návykov do budúcnosti.

Deti školského veku (6-13 rokov): 9-11 hodín denne.

V tejto fáze života spánok podporuje schopnosť učenia a sústredenia, čo je dôležité pre školské úspechy. Správne spánkové návyky majú tiež pozitívny vplyv na emočné správanie a schopnosť zvládať stres. Pravidelný spánok pomáha deťom udržovať dobré zdravie a pohodu.

Teenageri (14-17 rokov): 8-10 hodín denne.

V období dospievania je dostatočný spánok nevyhnutný pre duševné zdravie, emocionálny vývoj a školské výsledky. U dospievajúcich často dochádza k zmenám biologického rytmu, čo môže sťažovať udržanie pravidelného spánku, ktorý je však pre ich celkový vývoj životne dôležitý. Podpora zdravých spánkových návykov môže dospievajúcim pomôcť lepšie zvládať stres a výzvy každodenného života v tomto veku.

Mladí dospelí (18-25 rokov): 7-9 hodín denne.

Toto obdobie života je charakteristické novými výzvami, ako je štúdium, práca a spoločenský život, ktoré môžu narušiť pravidelný spánok. Dodržiavanie odporúčaného množstva spánku je zásadné pre duševné zdravie, schopnosť učenia a celkovú produktivitu. Zdravé spánkové návyky v tomto období vám pomôžu lepšie zvládať čas a povinnosti.

Dospelí (26-64 rokov): 7-9 hodín denne.

Pre ľudí v tomto veku je spánok nevyhnutný na udržanie fyzického zdravia, vrátane srdca a imunitného systému, a duševného zdravia. Tieto odporúčania pomáhajú udržiavať vysokú výkonnosť v práci a predchádzať chronickej únave. Pravidelný a zdravý spánok taktiež podporuje odolnosť voči infekciám a stresu a zlepšuje kvalitu života.

Starší dospelí (65+ rokov): 7-8 hodín denne.

V tejto vekovej skupine je zdravý spánok zásadný pre udržanie kognitívnych funkcií, emočného zdravia a celkovej pohody. Spánok pomáha udržiavať zdravie srdca, znižuje riziko infarktu alebo mŕtvice, porúch nálady a podporuje imunitný systém. Dodržiavanie pravidelného spánkového režimu môže pomôcť udržať nezávislosť a kvalitu života vo vyššom veku.

Prečo sú tieto odporúčania dôležité?

Dodržiavanie týchto zásad môže výrazne zlepšiť kvalitu života a zabrániť mnohým chorobám spojeným s nedostatočným spánkom. Pravidelný a zdravý spánok je tiež neoddeliteľnou súčasťou preventívnej starostlivosti o zdravie. Uvedomenie si dôležitosti spánku a jeho vplyvu na náš život je prvým krokom k tomu, aby sme sa cítili lepšie a žili dlhší a aktívnejší život.

Optimálne množstvo spánku a životný štýl

Napriek presným odporúčaniam Národnej nadácie pre spánok (National Sleep Foundation), koľko spánku si dopriať, je dôležité si uvedomiť, že potreba spánku je veľmi individuálnou záležitosťou. Životný štýl, typ práce a dokonca aj genetika môžu ovplyvniť, koľko spánku každý z nás potrebuje, aby sa cítil oddýchnutý a udržal si dobré zdravie a pozitívnu náladu. Napríklad ľudia, ktorí vykonávajú fyzickú prácu, môžu počas spánku potrebovať viac regenerácie ako ľudia, ktorí vykonávajú prevažne duševnú prácu. Navyše ľudia s aktívnym životným štýlom, ktorí sa venujú športu, môžu zistiť, že ich potreba spánku sa výrazne líši od ľudí, ktorí nie sú príliš fyzicky aktívni. Individuálny prístup k potrebám spánku je potrebný na udržanie zdravého životného rytmu. Preto sa okrem dodržiavania všeobecných odporúčaní oplatí experimentovať a pozorovať vlastné telo, aby ste našli optimálne množstvo spánku, ktoré najlepšie vyhovuje vašim potrebám. Sledovanie vašej nálady, úrovne energie počas dňa a tiež schopnosti sústrediť sa a pamätať si môže slúžiť ako vodítko na to, či máte dostatok spánku.

Ako zlepšiť kvalitu spánku?

Investície do kvalitného matraca a pohodlnej postele môže mať veľký vplyv na pohodlie spánku, rovnako ako prostredie v spálni, vrátane nadmernej teploty a úrovne hluku. Pravidelné relaxačné praktiky, ako je meditácia alebo čtenia knihy pred spaním, vám tiež môžu pomôcť rýchlejšie zaspať a spať hlbšie. Kvalitu spánku môže ďalej zlepšiť osvojenie si zdravých stravovacích návykov, vyhýbanie sa ťažkým jedlám pred spaním a obmedzeniu konzumácie kávy a alkoholu. Nezabudnite tiež vypnúť a nepoužívať počítač a telefón tesne pred spaním.

Odporúčanie Národná nadácia

Pre spánok zdôrazňujú nielen dôležitosť kvantity, ale aj kvality spánku. Uvedomenie si týchto odporúčaní nás môže viesť k zdravšiemu životnému štýlu, plnému energie a bez chronickej únavy. Na jednej strane sú tieto informácie pre obchody s matracmi, posteľami a spálňovým príslušenstvom neoceniteľné a môžu zákazníkom pomôcť pri informovanom výbere, ktorý zlepší kvalitu ich spánku, a tým aj kvalitu ich života. Na druhej strane je na pleciach firiem z odboru spálňového nábytku zodpovednosť za osvetu verejnosti v oblasti zdravého spánku a zároveň za to, že ponúkané výrobky sú čo najkvalitnejšie, skúmajú inovácie a bezpečný, regeneračný odpočinok.

Zdieľanie článku:

Kontaktné informácie

DOBRÉ SNY

House of kids s.r.o.

Na prádle
720 00 Ostrava

IČ: 03862721

DIČ: CZ03862721

 

Pracovní doba PO-PÁ, 7:00- 15:00.

 

Tel: +420 59 50 50 000

Všeobecné informace: shop@dobresny.cz

Reklamáce: reklamace@dobresny.cz

Doklady a fakturácia: ucetnictvi@dobresny.cz

Viac informacii nájdete tu

 

Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatp tržbu u správcu dane online; v prípade technického výpadku potom najneskor do 48hodin.

Akceptujeme tieto platobné systémy

Druhy platieb v našom e-shope:

  • dobierkou
  • prevodom