Spálňa pre seniorov

Spálňa pre seniorov

Minimalizmus a ergonómia sú základom. Vyhnite sa nadbytočnému nábytku a dekoráciám, ktoré môžu byť prekážkou pohybu. Vyberajte nábytok so zaoblenými hranami, aby ste znížili riziko zranenia. Je tiež dobré inštalovať dodatočné osvetlenie, napríklad nočné lampičky alebo pohybové senzory, ktoré uľahčia orientáciu po zotmení. Okrem toho sa oplatí investovať do protišmykových koberčekov a rohoží, aby bol pohyb po spálni bezpečnejší. Je tiež dôležité, aby bol priestor okolo postele dostatočne voľný a umožňoval ľahký prístup k nej zo všetkých strán, čo je dôležité najmä v prípade, že potrebujete rýchlo privolať pomoc. Uistite sa, že všetky potrebné predmety sú z postele alebo kresla ľahko prístupné. Posledným hľadiskom je možnosť nastavenia teploty v miestnosti v lete aj v zime, aby si ju senior mohol ľahko prispôsobiť svojim potrebám a zaistiť si tak pohodlný spánok.

Ako vyzdobiť izbu pre babičku

Izba pre babičku by mala byť nielen funkčná, ale aj pekná. Je dôležité, aby sa v ňom seniorka cítila pohodlne a bezpečne. Je dobré zvoliť svetlé farby stien, ktoré priestor opticky zväčšia a dodajú mu pocit pohodlia. Dbajte na to, aby v miestnosti bolo miesto na obľúbené predmety a suveníry, ktoré pomôžu vytvoriť príjemnú atmosféru plnú spomienok. Dbajte tiež na ľahký prístup k telefónu, rádiu alebo televízii, aby si senior mohol nerušene vychutnať svoje obľúbené programy a seriály. Nezabudnite nastaviť osvetlenie, ktoré by malo byť dostatočne jasné na čítanie, ale šetrné k očiam, čo je dôležité pre dlhé večery s čítaním. Ďalším aspektom je správne vybavenie nábytkom, napríklad pohodlnými kreslami s podrúčkami a nastaviteľnými operadlami, ktoré umožňujú bezpečný a obľúbený odpočinok. Oplatí sa tiež myslieť na vybavenie, napríklad použitím nábytku s množstvom zásuviek a políc, ktoré uľahčia ukladanie osobných vecí. Dbajte tiež na to, aby sa dvere a skrine dali ľahko otvárať a aby boli úchytky prispôsobené manuálnym schopnostiam seniorov, čo zvýši ich nezávislosť pri každodenných činnostiach. V neposlednom rade myslite na bezpečnosť a inštalujte napríklad madlá pri posteli alebo v kúpeľni, ktoré poskytnú dodatočnú oporu pri vstávaní alebo pohybe.

Vysoké lôžko pre seniorov

Okrem výzdoby spálne je dôležité zaistiť seniorom optimálny spánok. Veľká, pevná posteľ a pohodlný matrac spríjemní staršiemu človeku každú noc a zaistí, že spánok bude dostatočne dlhý a neprerušovaný. Výber správnej postele je pre pohodlie a bezpečnosť seniora zásadný. Vysoká posteľ pre seniorov uľahčuje vstávanie a líhanie, čo je dôležité najmä pre osoby s obmedzenou pohyblivosťou. Ideálny model by mal mať nastaviteľnú výšku a sklon, čo je užitočné pri rôznych ochoreniach, ako sú obehové alebo dýchacie problémy. Je tiež dobré investovať do vhodného matraca pre seniorov, ktorý poskytne dostatočnú oporu chrbtici a kĺbom. Vhodne profilovaný termoplastický vankúš zase zaistí pohodlie a bezpečné polohovanie hlavy, ramien a krku. Za zváženie stojí inštalácia bočníc, ktoré môžu zabrániť nehodám počas spánku. Elektricky polohovateľné lôžka navyše umožňujú jednoduchú zmenu nastavenia bez fyzickej námahy, čo výrazne zvýši vaše pohodlie. Možnosť nastaviť výšku lôžka je užitočná aj pri vykonávaní opatrovateľských úkonov. Je dôležité, aby bol okolo postele k dispozícii priestor pre nevyhnutné veci, ako je voda, lieky a diaľkové ovládanie televízora. Za zváženie stojí aj doplnenie nočnej skrinky na kolieskach, ktorej umiestnenie je možné upraviť podľa aktuálnych potrieb staršej osoby.

 

Prispôsobenie spálne potrebám seniora vyžaduje premyslenie a zváženie mnohých faktorov, od ergonómie po estetiku. Nezabudnite, že každý človek je iný a má svoje individuálne potreby a očakávania. Pri zariaďovaní izby pre babičku alebo dedka začnite rozhovorom so seniorom a spoločne naplánujte priestor tak, aby bol nielen bezpečný, ale aj príjemný a pohodlný. Vytvorenie dobre prispôsobenej izby je investíciou do lepšej kvality života a nezávislosti na ďalšie roky. Nepodceňujte preto žiadne návrhy a priania vášho seniora, pretože majú priamy vplyv na jeho pohodu a zdravie. Začlenenie moderných technologických riešení môže ďalej uľahčiť každodenné fungovanie a zvýšiť bezpečnosť. V konečnom dôsledku prispieva upravený priestor nielen k väčšej nezávislosti seniorov, ale aj k ich spokojnosti a radosti z jesene života.

Zdieľanie článku:

Kontaktné informácie

DOBRÉ SNY

House of kids s.r.o.

Na prádle
720 00 Ostrava

IČ: 03862721

DIČ: CZ03862721

 

Pracovní doba PO-PÁ, 7:00- 15:00.

 

Tel: +420 59 50 50 000

Všeobecné informace: shop@dobresny.cz

Reklamáce: reklamace@dobresny.cz

Doklady a fakturácia: ucetnictvi@dobresny.cz

Viac informacii nájdete tu

 

Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatp tržbu u správcu dane online; v prípade technického výpadku potom najneskor do 48hodin.

Akceptujeme tieto platobné systémy

Druhy platieb v našom e-shope:

  • dobierkou
  • prevodom