Spanie so psom - oplatí sa to?

Výhody spania so psom v posteli

Hovorí sa, že majitelia psov sa delia na tých, ktorí s nimi spia, a na tých, ktorí si to nepripúšťajú. Z toho vyplýva, že kto sa rozhodne zdieľať posteľ so štvornohým psom, musí mať zvieratá rád. So psom alebo mačkou sa obvykle zaobchádza ako s členom rodiny. Je rozmaznávaný a mnohé sa mu odpúšťa. Medzi výhody putá medzi nami a našimi domácimi miláčikmi patrí pocit blízkosti, teplo alebo srsť, ktorá je príjemná na dotyk a má uvoľňujúci účinok na komfort spánku. Prítomnosť zvierat pomáha znižovať stres, ktorý je v dnešnej dobe taký častý. U osamelých ľudí pes v posteli taktiež zvyšuje pocit bezpečia a je spôsobom, ako sa vyrovnať s osamelosťou. Starší ľudia sa tiež môžu spoľahnúť na to, že pes spustí poplach v prípade mdlôb alebo inej kritickej situácie. Deti vyrastajúce v tesnej prítomnosti domáceho maznáčika sa učia empatiu, zodpovednosti a úcte k prírode. Zaujímavé je, že spanie so psom si cení najmä ženy. Nedávny prieskum medzi takmer 1 000 majiteľkami štvornohých miláčikov ukázal, že radšej spia so svojim psom ako s partnerom.

Behavioristka a výskumníčka z Canisius College v Buffale Christy L. Hoffmanová vo svojom vyjadrení pre populárny zdravotnícky portál zistila, že opýtané ženy častejšie hodnotili psov ako lepších partnerov pre spánok ako mačky a ďalších členov domácnosti. A to vrátane lepšej kvality spánku. Prečo?
Výsledky vyššie spomínanej štúdie ukázali, že psy sú lepšími spoločníkmi na spanie ako mačky a ľudia, a to vďaka podobným spánkovým návykom, aké majú ich majitelia. Lepšie sa prispôsobujú nočnému rozvrhu svojich majiteľov, chodia spať v podobnom čase a vstávajú s nimi. V noci sa tiež menej vrtí a mení polohu v posteli. Dôležitý je aj pocit bezpečia. Pýtané ženy poukazovali na to, že v prípade votrelca alebo iného typu ohrozenia spustí pes poplach oveľa skôr ako mačka alebo osoba, s ktorou spí.

Je spanie so psom škodlivé?

Spanie so psom v jednej posteli predstavuje aj určité riziká. Zvieratá zanechávajú na matraci chlpy, nečistoty a ďalšie mikroorganizmy. To je dôležité pre alergikov a malé deti, ktorých imunitný systém sa ešte len vytvára, takže sa rýchlo nakazia a je u nich väčšia pravdepodobnosť ochorenia. Aj keď nie ste alergickí, spanie so psom alebo mačkou vyžaduje častejšie pranie, vetranie a čistenie matraca, vankúšov a lôžkovín. Pokiaľ teda spíte so svojim domácim miláčikom, investujte do chrániča na matrac. Domáci miláčikovia sú príjemní na dotyk a milovaní, ale chovajú sa ako deti – počas noci často vrávorajú, krútia sa a opakovane menia polohu, takže náš spánkový komfort môže byť ohrozený, najmä prebudením počas noci. Je samozrejmé, že čím väčší pes, tým menej miesta nám zostáva.

Hygienické spanie so psom v posteli

Preto by ste mali dbať na hygienu svojho spacieho priestoru. Najdôležitejšou otázkou pre udržanie čistoty matraca je správny poťah, ktorý chráni pred nečistotami a vlhkosťou. Správny model tiež zníži množstvo vlasov, ktoré sa v ňom zachytia. Musí mať zips, aby sa dal ľahšie zložiť a vyprať. Musí byť tiež priedušný, aby bol celý matrac riadne odvetrávaný a očistený od domáceho prachu a ďalších alergénov. Je dobré, keď je napustená výťažkom z listov aloe vera. Ten potom pôsobí antibakteriálne a antialergénne, navyše je šetrný k pokožke a upokojuje podráždenie.
Pre majiteľov psov je dobré čistiť labky svojich maznáčikov po prechádzke a pravidelne ich česať, aby sa zbavili prebytočných chlpov. Je tiež vhodné zaobstarať si vrchný matrac a chránič, ktoré chránia pelech pred znečistením. Podstielku treba tiež pravidelne vetrať a prať a je tiež dobré pred spaním vyvetrať miestnosť a zaistiť správnu teplotu v miestnosti. Pri nákupe matraca vyberajte taký, ktorý obmedzí hromadenie prachu, nečistôt a mikróbov - najlepšie penový alebo latexový matrac. Pena je pružný materiál, ktorého štruktúra umožňuje voľné prúdenie vzduchu. Penové matrace sa môžu pochváliť dobrými antialergickými vlastnosťami. Okrem toho veľmi dobre podopierajú chrbticu a umožňujú plnú regeneráciu svalov. Vďaka tomu je každá noc strávená na nich pohodlná a komfortná. A ďalšie vrstvy, ktoré sú ich súčasťou, majú množstvo vlastností, vrátane zdravotných.
Rovnako dobre poslúžia aj modely, ktoré neprenášajú vibrácie a na ktorých nie je akýkoľvek pohyb zvieraťa pre nás citeľný. Takouto vlastnosťou sa môžu pochváliť taštičkové matrace. Pružiny v nich použité sú umiestnené každá v samostatnom vrecku a nie sú vzájomne prepojené. Vďaka tomuto riešeniu pracujú samostatne, čo eliminuje efekt vlnenia po celej ploche. To je dôležité, pretože pes nemá mazové žľazy a nemôže sa ochladzovať ako človek, teda potením. Preto sa v noci zvalí na podlahu, ktorá je chladnejšia, a po chvíli vyskočí späť na posteľ. Na pružinových matracoch jeho nočné putovanie hore a dole ani neucítime. Matrace s vrstvou VISCO peny tiež neprenášajú vibrácie. Tie stoja za zváženie pri výbere správneho matraca na spanie v posteli so psom.

Spanie so psom - výhody

Napriek mnohým argumentom proti spaniu s domácim miláčikom existuje rozhodne viac výhod. Prítomnosť domáceho maznáčika nás upokojuje a hladina stresu sa výrazne znižuje. Tým sa zvyšuje šance, že sa ráno prebudíme vyspalí a oddýchnutí. Výhod vlastníctva a blízkosti nášho domáceho maznáčika je viac – znižuje sa cholesterol a krvný tlak, čo nám dáva šancu na zdravší a dlhší život. Zvyšuje sa aj sebavedomie a pocit bezpečia. Nezanedbateľné je tiež zlepšenie pohody majiteľov psov a zníženie stresu, ktorý koniec koncov dostávajú zadarmo. Ak sa však z nejakého dôvodu chceme psa alebo mačky zo spálne zbaviť, nezabudnite, že domáce zvieratá si rýchlo zvyknú na pohodlie, ako je spoločné spanie so svojim milovaným majiteľom v mäkkom pelechu, a neskôr môže byť ťažké tento zvyk zmeniť.

Zdieľanie článku:

Kontaktné informácie

DOBRÉ SNY

House of kids s.r.o.

Na prádle
720 00 Ostrava

IČ: 03862721

DIČ: CZ03862721

 

Pracovní doba PO-PÁ, 7:00- 15:00.

 

Tel: +420 59 50 50 000

Všeobecné informace: shop@dobresny.cz

Reklamáce: reklamace@dobresny.cz

Doklady a fakturácia: ucetnictvi@dobresny.cz

Viac informacii nájdete tu

 

Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatp tržbu u správcu dane online; v prípade technického výpadku potom najneskor do 48hodin.

Akceptujeme tieto platobné systémy

Druhy platieb v našom e-shope:

  • dobierkou
  • prevodom