Spánkový chronotyp

Základné spánkové chronotypy

Existujú rôzne typy spánkových chronotypov, ale najčastejšie sú:

Ranné vtáča: Ľudia s týmto chronotypom sú najaktívnejšie a najenergickejšie ráno. Radi chodia spať skoro večer a vstávajú skoro ráno. Majú tendenciu zisťovať, že ich výkonnosť a pozornosť vrcholia ráno.
Soví chronotyp: Ide o večerný chronotyp. Ľudia s týmto chronotypom sa cítia najaktívnejší a plní energie večer av noci. Majú tendenciu chodiť neskoro spať a majú problémy so skorým vstávaním. Ich výkonnosť môže byť vyššia vo večerných hodinách.
Stredný chronotyp: Niektorí jedinci spadajú medzi ranné vtáky a sovy. Majú určitú flexibilitu, pokiaľ ide o dobu spánku a aktivity, a môžu sa cítiť dobre ráno aj večer.
Nepravidelný chronotyp: Niektorí ľudia nemajú pevne stanovenú dobu spánku a môžu spať a byť aktívny v rôznych dňoch v rôznom čase. To môže byť spôsobené nepravidelným pracovným rozvrhom alebo životným štýlom.

Na zistenie, aký ste typ možno využiť chronotyp test.

Spánkový chronotyp a zdravý spánok

Spánkový chronotyp je čiastočne podmienený geneticky, ale môže byť tiež ovplyvnený faktormi životného prostredia a životného štýlu. Voľba vhodnej doby spánku a aktivity môže pomôcť zvýšiť efektivitu a kvalitu spánku a zlepšiť celkovú dennú výkonnosť. Ľudia s rôznymi chronotypmi môžu mať rôzne preferencie pre dobu, kedy pracujú, cvičia a odpočívajú, preto je dôležité prispôsobiť časový rozvrh spánkovému chronotypu daného jedinca.

Každý z nás má svoj vlastný typ spánku. Najdôležitejšie je dobre sa vyspať a ráno vstávať oddýchnutý a plný energie. Ako to ale dosiahnuť? Musíte mať upravený cirkadiánny rytmus, vstávať a chodiť spať v rovnakom čase, podľa svojho spánkového chronotypu. V spálni by mala byť správna teplota, ticho a tma. Tesne pred spaním by ste nemali piť kávu ani alkohol. Čo ďalšie vám môže pomôcť dosiahnuť zdravý a posilňujúci spánok? Oplatí sa investovať do dobrého matraca, tj takého, ktorý spĺňa naše požiadavky a očakávania. Mala by byť primerane tvrdá, primeraná našej hmotnosti a výške a mala by poskytovať dobrú oporu celej chrbtici. Ak ste alergici, vyberte si model matraca a poťahu, ktorý je priedušný a vyrobený z materiálov hypoalergénnych. Nezabudnite tiež prispôsobiť typ lôžkovín ročnému obdobiu - v lete používajte ľahké a vzdušné poťahy av zime silnejšie a teplo zadržiavajúce.

Delfín alebo medveď?

Pri hlbšom skúmaní spánkových chronotypov sa môžeme stretnúť s menej zrejmými modelmi, ako sú "delfín" a "medveď". Ide o špecifickejšie kategórie chronotypov, ktoré odkazujú na konkrétnejšie preferencie spánku a denné aktivity. Aké sú ich charakteristiky?

Chronotyp delfína: Tento chronotyp je zložitejší a trochu nepredvídateľný. Ľudia s týmto chronotypom môžu mať problémy so zaspávaním a udržaním spánku v noci. Ich spánok môže byť povrchné a prebúdzanie počas noci môže byť časté. Cez deň môžu byť aktívnejšie, ale majú problémy s nájdením stáleho spánkového rytmu.
Chronotyp medveďa: Tento chronotyp sa vyznačuje vysokou potrebou spánku. Večer je aktívna, ale nechodí spať príliš neskoro. Potrebuje dlhý odpočinok – aspoň 8 hodín. Obvykle spia tvrdo a dlho a môže mať problémy s rýchlym vstávaním.

 

Je potrebné poznamenať, že nie každý človek presne spadá do týchto dvoch kategórií a že existuje široká škála individuálnych rozdielov v preferenciách spánku a aktivít. Chronotypy delfína alebo medveďa sú skôr popisné termíny, ktoré pomáhajú pochopiť, ako sa u rôznych ľudí líši rytmus spánku a aktivity počas dňa. Je dôležité, aby si každý človek našiel rozvrh, ktorý bude najlepšie vyhovovať jeho individuálnym potrebám a životnému štýlu, bez ohľadu na to, do ktorého z týchto chronotypov sa najviac hodí. Je dôležité dôverovať svojej intuícii a prispôsobiť si dobu spánku svojim preferenciám. Pokiaľ sa prebúdzate oddýchnutí av dobrej nálade, znamená to, že váš spánok bol dostatočne dlhý a regeneračný.

Zdieľanie článku:

Kontaktné informácie

DOBRÉ SNY

House of kids s.r.o.

Na prádle
720 00 Ostrava

IČ: 03862721

DIČ: CZ03862721

 

Pracovní doba PO-PÁ, 7:00- 15:00.

 

Tel: +420 59 50 50 000

Všeobecné informace: shop@dobresny.cz

Reklamáce: reklamace@dobresny.cz

Doklady a fakturácia: ucetnictvi@dobresny.cz

Viac informacii nájdete tu

 

Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatp tržbu u správcu dane online; v prípade technického výpadku potom najneskor do 48hodin.

Akceptujeme tieto platobné systémy

Druhy platieb v našom e-shope:

  • dobierkou
  • prevodom