Spôsoby spánku - ako rýchlo zaspať?

Existuje mnoho dôvodov, ktoré môžu súvisieť s poruchami spánku. Často sú príčinou nespavosti somatické alebo psychické ochorenia rôzneho druhu. V takom prípade je nutné vyhľadať lekára. Druhou skupinou faktorov spôsobujúcich problémy so spánkom je nedostatočná spánková hygiena a rutina. Hovoríme o správaní a návykoch, ktoré neprispievajú k pravidelnému a posilňujúcemu nočnému odpočinku. Nepravidelný životný štýl, narušený cirkadiánny rytmus, stres a hektický rozvrh, veľké pracovné vyťaženie a workoholizmus sú typické javy, ktoré majú negatívny vplyv na zdravý a kvalitný spánok. Ak nás problémy so spánkom trápia, ale krátkodobo odznejú, nie je dôvod na obavy. Pokiaľ nemáme dostatok spánku po dobu dlhšiu ako 30 dní, je dôležité si uvedomiť, že sa jedná o zdravotný problém, ktorý nemožno ignorovať. Dlhodobý nedostatok spánku vedie k hypertenzii, cukrovke, nadváhe, endokrinným poruchám, kardiovaskulárnym ochoreniam a depresiám.

Čo robiť, aby sme zaspali?

Vzhľadom na to, že takmer polovica ľudí má problémy s pokojným spánkom, nie je to spôsobené závažným ochorením. Svedčí to skôr o prehliadaní a bagatelizácii pravidelného času spánku a vstávaní a predovšetkým o nedostatočnom povedomí o starostlivosti o svoj zdravý spánok. Existujú však univerzálne prostriedky proti nespavosti, ktoré môže využiť takmer každý. Osvedčené spôsoby zaspávania by mali pomôcť a upraviť náš denný rytmus tak, aby sme začali žiť a odpočívať zdravo. Po prvé - dôsledne dodržujme hodiny zaspávania a vstávania. Týmto spôsobom v priebehu niekoľkých dní navykneme svoje telo a myseľ na stály cirkadiánny rytmus, čo nám uľahčí pravidelný spánok. Naša spálňa by mala byť priaznivá pre naše zaspávanie. Preto by mal byť náš spací priestor usporiadaný tak, aby nám pomáhal a nerozptyľoval nás nepohodlím. Posteľ do spania musí mať správnu veľkosť pre vaše telo, tj nesmie byť príliš malá a príliš obmedzujúca. Matrac na spanie by mal byť ideálne prispôsobený našim potrebám. Nemala by byť ani príliš mäkká, pretože sa do nej zaboríme, ani príliš tvrdá, pretože to bude mať za následok bolesti chrbta a kĺbov po prebudení. Pri výbere správneho modelu by ste sa mali riadiť svojou hmotnosťou a výškou. Pokiaľ trpíte alergiami, mali by ste to tiež zohľadniť a vybrať si antialergický model s vhodným poťahom.

Pokiaľ od matraca na spanie očakávate maximálne pohodlie, vyplatí sa venovať pozornosť surovinám, z ktorých je vyrobená. matrac Termoplastické vyrobené z peny MEMORY ponúkajú výnimočný komfort. Vplyvom telesnej hmotnosti a tepla sa pena dokonale prispôsobí našej postave, obklopí naše telo a zníži tlak.

Nezabudnime tiež na mäkké a na dotyk príjemné lôžkoviny a ľahké a vzdušné pyžamá. Ďalším spôsobom, ako sa dobre vyspať, je tepelný komfort. Teplota v spálni by sa mala pohybovať medzi 18 a 20 stupňami Celzia. Preto je vhodné ju krátko pred spaním vyvetrať a typ pyžama prispôsobiť ročnému obdobiu. Ďalšími spôsobmi, ako sa dobre vyspať, sú ticho a tma. Príliš veľa svetla a hluku negatívne ovplyvní dobu nášho zaspávania, preto ich treba eliminovať.

Čo je možné urobiť pre rýchle zaspávanie?

Spánok môže sťažovať modré svetlo vyžarované obrazovkami smartfónov, notebookov a televízorov. Spôsobom, ako rýchlo zaspať, je preto nepoužívať tieto zariadenia 2 hodiny pred spaním. Tiež sa snažte nejesť príliš veľa večere. Namiesto toho sa odporúča ovocie, jogurt alebo mäkké sendviče, ktoré by nemali brániť zaspaniu. Pokiaľ chcete spať rýchlo a hlboko, neodporúčame kávu a alkohol. Je pravda, že po poháriku ľahko upadnete do spánku, ale ten je plytký a prerušovaný. Ďalším prostriedkom proti nespavosti je fyzická aktivita. Účinné budú krátke a ľahké cvičenia, gymnastika a naťahovanie, na rozdiel od intenzívneho tréningu, ktorý nás môže unaviť natoľko, že naše telo odmieta spať. Medzi domáce prostriedky proti nespavosti patrí aj teplý kúpeľ a kocka obľúbenej čokolády alebo sušienky doplnená kakaom alebo mliekom. Sprcha naše telo upokojí a obľúbená desiata spustí uvoľňovanie serotonínu, vďaka čomu sa budeme cítiť lepšie a uvoľnene. Je to stav tela a mysle, ktorý podporí rýchly spánok.

 

Každému z nás pomáhajú pri zaspávaní individuálne rituály alebo činnosti, ktoré robíme, pretože sa nám osvedčili. Môže to byť krátka meditácia, obľúbená pieseň, zaujímavý článok v novinách alebo kapitola z knihy. Niekedy zaberie aj krátka prechádzka okolo domu alebo dychové cvičenia. Všetko záleží na našich preferenciách a na tom, aké účinné sú na upokojenie pred nočným odpočinkom. Pre tých, ktorí majú radi kvety v spálni, odporúčame aloe vera, levanduľu alebo gardéniu. Ak počúvate hudbu, mala by byť skôr tichá a s nastavením automatického vypnutia.

 

Predpokladom fyzického a duševného zdravia je správny spánok. Ak sa chceme prebudiť plní energie a motivácie, aby sme mohli čeliť výzvam náročného dňa, musíme sa dobre vyspať. Pokiaľ nemáte vlastný účinný režim, ktorý by vám pomohol sa dobre vyspať, môžete vždy využiť univerzálne zásady zdravého spánku, ktoré sme uviedli vyššie. Dobrú noc!

Zdieľanie článku:

Kontaktné informácie

DOBRÉ SNY

House of kids s.r.o.

Na prádle
720 00 Ostrava

IČ: 03862721

DIČ: CZ03862721

 

Pracovní doba PO-PÁ, 7:00- 15:00.

 

Tel: +420 59 50 50 000

Všeobecné informace: shop@dobresny.cz

Reklamáce: reklamace@dobresny.cz

Doklady a fakturácia: ucetnictvi@dobresny.cz

Viac informacii nájdete tu

 

Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatp tržbu u správcu dane online; v prípade technického výpadku potom najneskor do 48hodin.

Akceptujeme tieto platobné systémy

Druhy platieb v našom e-shope:

  • dobierkou
  • prevodom