Zdravý životní styl

Prečo viesť zdravý životný štýl? Vstávame unavení, často sme chorí a ľahké prechladnutie nás na niekoľko dní vyradí z činnosti. Neustále nás bolí hlava a chrbát. Stále častejšie sa objavujú závažné ochorenia, ako je cukrovka, hypertenzia, kardiovaskulárne choroby, astma a rakovina. Dostávame sa do začarovaného kruhu a hľadáme zázračnú pilulku na všetky problémy. Môže zdravý životný štýl skutočne zlepšiť našu pohodu a zabrániť vzniku mnohých chorôb?

Zásady zdravého životného štýlu

Zdravý spánok, správna strava a fyzická aktivita sú základom zdravého života. Ak sa dokážeme vzdať stimulantov a navyše aspoň minimálne znížiť stres, pomôže nám to na dosiahnutie pohody. Základom je dobrý denný plán, ktorý sa vyhne plytvaniu časom a neustálemu naháňaniu sa za menej dôležitými vecami, ale naopak sa zameria na zdravé návyky, ktoré stoja za to realizovať.

Zdravý životný štýl a relaxácia

Zdravý spánok je zárukou pohody a zdravia. Znie to ako opakovaný slogan, ale v skutočnosti je to základ nášho fungovania. Počas spánku odpočívame a regenerujeme svoje sily. Zbavujeme sa zlých emócií nahromadených počas dňa. Oslobodzujeme svoju hlavu od problémov. Ako vedieme zdravý životný štýl? Odpoveď je jednoduchá: dostatočne spať. To je jedna z najdôležitejších zásad, ktoré by sme mali dodržiavať.

Dlho sa nevedelo, že ideálne je spať osem hodín. To je rovnaká doba, akú potrebuje zamestnanec pracujúci na plný úväzok. Prečo je teda pre nás také ťažké vyhradiť si čas na spánok? Koľkokrát, keď zapneme budík, vidíme, že do prebudenia zostáva 6 hodín alebo menej? A čo keď máme problémy so zaspávaním (písali sme o tom v článku Ako rýchlo zaspať?) alebo sa budíme niekoľkokrát za noc?

Zavedené opatrenia zdravého životného štýlu by im mali čeliť. Príčinou nespavosti je v mnohých prípadoch práve nedostatočná spánková hygiena a rutina. Nepravidelný životný štýl, hektický, stresujúci a zaneprázdnený život, rovnako ako nevhodná výživa a nulová fyzická aktivita. Čím skôr pochopíme, že počas spánku regenerujeme, a zavedieme plán zdravého a odpočinkového života, tým skôr nám za to naše telo poďakuje.

Zaistite správnu výživu

Zásady zdravého životného štýlu kladú dôraz na vyváženú stravu, ktorú nemožno zamieňať s náročnou špecializovanou diétou. Podľa odborníkov na výživu a špecialistov by sme mali dbať na pestrosť jedál, aby sme telu denne dodávali potrebné živiny. Predovšetkým bielkoviny, nenasýtené tuky, komplexné sacharidy, vitamíny a minerálne látky.

Základom výživy by mala byť zelenina a výrobky obsahujúce rastlinné bielkoviny. Nemali by chýbať obilné výrobky, omega-3 mastné kyseliny a vitamín D. Vyhýbajte sa chemickým látkam a konzervantom. Jedlá by mali byť časté, menej výdatné a čo najmenej spracované. To je dôležité najmä večer. Pizza alebo hamburger s hranolkami, vyprážané pokrmy na večeru môžu rýchlo uspokojiť hlad a môžu byť chutné. Sú však ťažko stráviteľné a môžu spôsobiť problémy so zaspávaním a so spánkom všeobecne. V našom jedle počas dňa nesmie chýbať základná zložka - voda. Až ¾ nášho tela a až 80% mozgu tvorí voda. Preto by sme mali vypiť takmer 3 litre čistej nesladenej vody. To je dôležité najmä pred spaním a ihneď po prebudení. Čistá voda naštartuje náš metabolizmus, odplavuje toxíny a hydratuje mozog, aby mohol lepšie pracovať.

Neobjavujeme nič nové, keď hovoríme, že stimulanty majú negatívny vplyv na zdravie. Cigarety, alkohol, legálne omamné látky alebo drogy, ale aj nápoje s vysokými dávkami kofeínu a zneužívanie liekov proti bolesti prispievajú k zdravotným problémom.

Fyzická aktivita

Odpoveďou na sedavý spôsob života je samozrejme fyzická aktivita. Aj mierne cvičenie vykonávané denne umožňuje kontrolu hmotnosti a výrazne znižuje výskyt civilizačných chorôb. Majú blahodarný vplyv na kontrolu hladiny cukru v krvi. Pomáhajú predchádzať kardiovaskulárnym ochoreniam. Pomáhajú tiež starať sa o duševné zdravie tým, že pôsobia proti depresiám.

Dospelý človek potrebuje 30-40 minút denne miernej fyzickej aktivity. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča ujsť denne aspoň 8 000 krokov. Nie je nutné sa hneď venovať závodnému športu. Tiež nie každý si nájde cestu do posilňovne alebo na organizované hodiny cvičenia. Môžete sa prejsť na bicykli alebo si zaplávať a byť aktívny. Namiesto toho, aby sme všade jazdili autom, spoľahnime sa na chôdzu, vystúpme z autobusu o zastávku skôr. Zabudnime na výťah a choďme po schodoch. Je to prospešné pre vaše zdravie.

Zdravý životný štýl nevyžaduje revolúciu. Začnime po malých krôčikoch zmenami v stravovaní. Pime viac vody, a to nielen v horúcom počasí alebo pri cvičení. Choďme častejšie pešo a nechávajme auto pred domom. A hlavne si doprajme možnosť regenerácie a odpočinku. Nič vás neupokojí a nezlepší vaše zdravie alebo pohodu tak ako spánok. Zdravé návyky nebudú nepríjemnou povinnosťou, keď pocítime príliv energie a spokojnosti.

Zdieľanie článku:

Kontaktné informácie

DOBRÉ SNY

House of kids s.r.o.

Na prádle
720 00 Ostrava

IČ: 03862721

DIČ: CZ03862721

 

Pracovní doba PO-PÁ, 7:00- 15:00.

 

Tel: +420 59 50 50 000

Všeobecné informace: shop@dobresny.cz

Reklamáce: reklamace@dobresny.cz

Doklady a fakturácia: ucetnictvi@dobresny.cz

Viac informacii nájdete tu

 

Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatp tržbu u správcu dane online; v prípade technického výpadku potom najneskor do 48hodin.

Akceptujeme tieto platobné systémy

Druhy platieb v našom e-shope:

  • dobierkou
  • prevodom