Fázy spánku u dospelých a detí

Počas nočnej regenerácie prechádza mozog štyrmi fázami spánku. Každá z nich má špecifickú funkciu a pomáha udržiavať kognitívny výkon. Niektoré z nich pomáhajú starať sa o naše fyzické zdravie, aby sme sa ráno zobudili oddýchnutí. Ak si chcete užívať pohodu, dbajte na množstvo a kvalitu spánku. Fázy ovplyvňujú denný rytmus tela, preto si pozrite, čo o nich musíte vedieť!

Spánok - fázy a ich význam

Ako dlho trvá spánkový cyklus? Odborníci upozorňujú, že tento údaj je premenlivý, a to aj v priebehu jednej noci. Zvyčajne trvá 90-120 minút. Medzi jednotlivými cyklami sú chvíle bdelosti, počas ktorých hýbeme očnými buľvami a žmurkáme viečkami.

Zvyčajne prechádzame 4-6 spánkovými cyklami za noc. To sa dá overiť skúmaním nasledujúcich parametrov:

Aby ste sa postarali o kvalitu svojho spánku, je tiež vhodné skontrolovať, aké sú fázy spánku? 

Aké sú fázy spánku?

Ako dlho trvá spánkový cyklus u detí? Treba poznamenať, že sa delí na dve fázy: aktívny spánok (ekvivalent REM alebo plytkého spánku) a NREM (pokojný spánok). Fázy spánku - ako dlho trvajú u batoliat? Najbežnejšie hodnoty sú:

aktívne - 50%,

Fázy spánku - ako dlho trvajú?

Viete vymenovať fázy spánku? Ako dlho trvajú? Fázy spánku mimo REM (NREM) trvajú 80 až 100 minút, zatiaľ čo REM trvá štvrť hodiny. Počas noci prechádzame 4-6 cyklami, preto si nastavte budík tak, aby dĺžka vášho spánku bola násobkom 90 minút. To zabezpečí, že ráno vstanete oddýchnutí. Existujú štyri fázy spánku - jedna REM a tri non-REM (zaspávanie, plytký spánok a hlboký spánok).

Zaujíma vás, ako predĺžiť hlboký spánok? V prvom rade skúste chodiť spať a vstávať v rovnakom čase. Vyhnite sa dlhému spánku počas dňa. Zabezpečte si zdravú stravu - jedzte plnohodnotné jedlá s dodržaním 3-4 hodinových intervalov. 2-3 hodiny pred spaním zjedzte ľahkú večeru. Ak chcete zlepšiť kvalitu spánku, vzdajte sa stimulantov. Pred spaním nepoužívajte počítač ani smartfón. Nezabudnite tiež na pravidelnú fyzickú aktivitu. Dbajte aj na to, aby ste mali v spálni útulnú atmosféru. 

Fázy spánku - čo sa oplatí o nich vedieť?

Aké sú fázy spánku? NREM sa vyznačuje pomalými pohybmi očí. V tomto čase sa spomaľujú životné funkcie organizmu, aby sa mohol zregenerovať. Fáza NREM pozostáva zo štyroch fáz, v prvej pomaly strácame vedomie a zaspávame. V druhej prestávame reagovať na vonkajšie podnety, napriek tomu sa ľahko prebudíme. Často zažívame pocit pádu a lapania po dychu. 

V ďalšej fáze sa objavujú delta vlny, ktoré sú zodpovedné za hlboký spánok. Pozitívne ovplyvňujú činnosť imunitného systému a zároveň podporujú upevňovanie pamäťových stôp. Treba poznamenať, že sa miešajú s vlnami theta. Telesná teplota klesá, rovnako ako krvný tlak. Okrem toho sa spomalí srdcová frekvencia, a to až na 40 úderov za minútu. Nakoniec zažívame spánok s pomalými vlnami, v ktorom dominujú delta vlny. Umožňuje telu upokojiť sa a zregenerovať. Očné buľvy sa nehýbu a rýchle prebudenie môže mať za následok dočasné poruchy vedomia. Niekedy sa objavujú sny, ale nie sú také intenzívne ako vo fáze REM.

Ako dlho trvá spánkový cyklus?

Novorodenci spia 16-20 hodín denne až do veku 6 týždňov. V noci sú zvyčajne bdelé, čo odráža ich spánkový režim, keď boli v matkinom bruchu. Zvyčajne trvá dva mesiace, kým sa bábätká stanú bdelšími počas dňa. Niektoré batoľatá reagujú aj na najmenší šuchot, zatiaľ čo iné spia 1-2 hodiny. 

Fáza REM zohráva kľúčovú úlohu pri spracovaní emócií, upevňovaní pamäte a udržiavaní duševného zdravia. Počas tejto fázy:

U väčšiny ľudí potom dochádza k dočasnej svalovej blokáde, vďaka ktorej je spiaci aj osoba ležiaca vedľa neho v bezpečí. Acetylcholín iniciuje fázu REM, počas ktorej dochádza k zníženiu vylučovania serotonínu a ďalších monoamínov. Ak chcete zlepšiť kvalitu svojho spánku, vyberte si kvalitný penový alebo latexový matrac.

Štyri fázy spánku - čo ešte stojí za to vedieť?

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, čo sa deje, keď spíte? Hoci prespíme tretinu svojho života, málokedy sa zamýšľame nad tým, ako dlho trvá spánkový cyklus. Počas tohto času mozog a telo vykonávajú dôležité úlohy, vďaka ktorým sa ráno zobudíme oddýchnutí. Fázy REM a nREM sa líšia mozgovou aktivitou a vzorcami mozgových vĺn. Pri pohľade na spiaceho človeka zvyčajne dokážeme odhadnúť, v akej fáze spánku sa práve nachádza. Stačí sa pozrieť na to, či sa jej očné buľvy hýbu alebo sú nehybné.

Zdieľanie článku:

Kontaktné informácie

DOBRÉ SNY

House of kids s.r.o.

Na prádle
720 00 Ostrava

IČ: 03862721

DIČ: CZ03862721

 

Pracovní doba PO-PÁ, 7:00- 15:00.

 

Tel: +420 59 50 50 000

Všeobecné informace: shop@dobresny.cz

Reklamáce: reklamace@dobresny.cz

Doklady a fakturácia: ucetnictvi@dobresny.cz

Viac informacii nájdete tu

 

Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatp tržbu u správcu dane online; v prípade technického výpadku potom najneskor do 48hodin.

Akceptujeme tieto platobné systémy

Druhy platieb v našom e-shope:

  • dobierkou
  • prevodom