Majú psy podobné sny ako my?

Majú psy sny?

Vedecké dôkazy naznačujú, že psy skutočne zje. Výskum spánku REM (Rapid Eye Movement) naznačuje, že psy, rovnako ako ľudia, sa dostávajú do fázy, počas ktorej zje najživšie. Počas tejto fázy ich mozog vykazuje podobné vzorce aktivity, aké boli pozorované u spiacich ľudí, čo naznačuje, že môžu prežívať sny. Toto zistenie zdôrazňuje, ako veľmi sú nám psy podobné, a to aj v tak intímnom aspekte života, akým je spánok. Poskytuje tiež cenné vodítko na pochopenie toho, aká dôležitá je kvalita a kvantita spánku pre pohodu našich štvornohých spoločníkov. Porozumenie psiemu spánku navyše môže pomôcť lepšie prispôsobiť životné prostredie psov ich prirodzeným potrebám a zaistiť im tak pokojný a zdravý odpočinok.

Psie sny?

Áno, psy maju majú sny. Ich správanie v spánku, ako je vrtenie chvostom, mručenie alebo dokonca behanie "na mieste", môže byť fyzickým prejavom toho, čo sa deje v ich sne. Aj keď nemôžeme s istotou vedieť, o čom presne sníva, toto správanie naznačuje, že ich snové zážitky môžu byť veľmi podobné tým našim. Tento jav poukazuje na hlboké citové puto, ktoré môžeme s našimi psami zdieľať, a na možnosť, že rovnako ako ľudia prežívajú pocity, ako je radosť, strach, úzkosť alebo dokonca úzkosť. Ak vezmeme tieto prejavy správania do úvahy, môžeme lepšie porozumieť potrebám našich psov a poskytnúť im podporu a útechu. Treba si tiež uvedomiť, aký dôležitý je pre nich pokojný a bezpečný spánok, rovnako ako pre nás, ich ľudských opatrovateľov.

Majú zvieratá sny?

Psy nie sú jediné zvieratá, ktoré zje. Výskum ukázal, že aj mnoho ďalších zvierat, vrátane mačiek, myší a dokonca aj vtákov, prežíva spánok REM, čo naznačuje, že môžu mať sny. Tento objav vrhá nové svetlo na zložitosť vnútorného života zvierat a naznačuje, že schopnosť snívať môže byť v živočíšnej ríši bežnejšia, než sa pôvodne predpokladalo. Tieto zistenia rozširujú naše znalosti o psychickom živote zvierat a zdôrazňujú, že spánok as ním spojené procesy hrajú veľmi dôležitú úlohu nielen v živote ľudí, ale aj v celom svete zvierat. Naznačujú tiež, že sny môžu hrať dôležitú funkciu pri učení a spracovávaní skúseností bez ohľadu na živočíšny druh. V dôsledku toho môžeme lepšie oceniť zložitosť správania a skúseností, ktoré zdieľame so svetom zvierat, čo vedie k hlbšiemu učeniu a empatiu vo vzťahoch s nimi.

O čom snívajú psy?

Aj keď nemôžeme presne vedieť, o čom psy snívajú, možno predpokladať, že ich sny súvisia s každodennými zážitkami. Rovnako ako ľudské sny často odrážajú naše starosti, nádeje alebo každodenné starosti, môžu psy snívať o svojich dobrodružstvách, hre so svojim majiteľom alebo o honbe za virtuálnymi mačkami. Ich sny môžu byť plné vôní, zvukov a emócií, s ktorými sa stretávajú po prebudení. To nám dáva nový pohľad na to, aké dôležité sú pre psov ich zážitky a interakcie počas dňa. Môže to tiež naznačovať, že treba im poskytnúť vhodné prostredie, ktoré stimuluje ich zmysly a myseľ, aj keď odpočívajú. Okrem toho, keď si uvedomíme, že psy prenášajú svoje zážitky do sveta snov, môžeme lepšie porozumieť ich emocionálnym reakciám a správaniu tým, že im ponúkneme podporu a náklonnosť, keď sa nám tesne po prebudení zdajú úzkostní.

Má váš pes sny?

Rozhodne áno. Každý pes, bez ohľadu na plemeno alebo vek, má schopnosť prežívať sny. Rozdiely môžu existovať v početnosti a intenzite snov, čo môže súvisieť s vekom psa alebo jeho aktivitou v bdelom stave. Zdá sa, že mladé psy a šteňatá zje častejšie ako staršie psy, čo môže odrážať ich intenzívne procesy učenia a skúmania sveta. Zaujímavé je, že tieto pozorovania môžu tiež naznačovať, že spánok zohráva dôležitú úlohu v kognitívnom a emocionálnom vývoji psov, rovnako ako je to u našich detí. Pravidelný a zdravý spánok je navyše nevyhnutný na fyzickú a duševnú pohodu psov, čo podčiarkuje dôležitosť pohodlného spánku. Poskytnutie vhodného pelechu, ktorý zodpovedá potrebám psa, môže významne prispieť k jeho pohode. Ako opatrovatelia by sme preto mali venovať osobitnú pozornosť tomu, aby sme našim psom zaistili vhodné prostredie pre spánok, a podporili tak ich zdravie v každej fáze života.

Nočné dobrodružstvo štvornožcov – o čom sa im zdá?

Napriek tomu, že nemôžeme s istotou vedieť, čo presne sa odohráva v mysli našich psov, keď spia, vedecké štúdie a pozorovanie správania spiacich psov nám umožňujú fascinujúci pohľad do ich vnútorného života. Sny sú pravdepodobne univerzálnym zážitkom, ktorý nás s našimi štvornohými priateľmi spája na ešte hlbšej úrovni. Až nabudúce uvidíte svojho psa snívať, usmejte sa pri pomyslení na tajomné dobrodružstvá, ktoré možno vo sne prežíva. Je to pripomienka toho, že naše psy s nami zdieľajú nielen domov, ale aj bohatý, emocionálny vnútorný život. Zdieľanie nášho priestoru, času a lásky s nimi vytvára hlboké puto, ktoré sa posilňuje spoločnými hrami a dokonca aj spoločným snívaním. Nezabúdajme našim psom zaistiť pohodlný odpočinok, pretože ten je neoddeliteľnou súčasťou ich pohody a zdravia.

Zdieľanie článku:

Kontaktné informácie

DOBRÉ SNY

House of kids s.r.o.

Na prádle
720 00 Ostrava

IČ: 03862721

DIČ: CZ03862721

 

Pracovní doba PO-PÁ, 7:00- 15:00.

 

Tel: +420 59 50 50 000

Všeobecné informace: shop@dobresny.cz

Reklamáce: reklamace@dobresny.cz

Doklady a fakturácia: ucetnictvi@dobresny.cz

Viac informacii nájdete tu

 

Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatp tržbu u správcu dane online; v prípade technického výpadku potom najneskor do 48hodin.

Akceptujeme tieto platobné systémy

Druhy platieb v našom e-shope:

  • dobierkou
  • prevodom