Spánok a chudnutie - ľudia, ktorí dobre spia, chudnú rýchlejšie?

Čo nám výsledky štúdie hovoria o strave a spánku?

Zdá sa, že súčasné poznatky o ľudskom zdraví sú takmer kompletné, napriek tomu je úloha a význam spánku pre naše zdravie stále otvorenou otázkou. Čas od času sa dozvedáme o štúdiách, ktoré sú v rozpore so známymi faktami o spánku, ktoré platia už desiatky rokov. Spánok a chudnutie je jednou z oblastí, ktorú skúmajú lekári a odborníci na výživu, aby preukázali súvislosť medzi dĺžkou a kvalitou spánku a účinnosťou redukčnej diéty. Donedávna sa malo za to, že každý, kto dlho spí, málo sa hýbe a jej normálne jedlo, bude mať určite málo energie a bude letargický. Nedostatok pohybu zase spôsobí priberanie na váhe, čo vyústi v cukrovku alebo hypertenziu. Preto sa odporúčal krátky spánok, menej kalórií a zvýšená fyzická aktivita. Pri rozhovoroch s pacientmi sa však zistilo, že od tohto pravidla existuje toľko odchýlok, že sa začalo ešte podrobnejšie analyzovať, aký vplyv má dĺžka a kvalita spánku na normálnu telesnú hmotnosť. Výsledky prebiehajúceho výskumu sa ukázali ako prekvapivé.

Prečo si dopriať dostatok spánku?

Nedostatok spánku a priberanie na váhe bolo predmetom mnohých štúdií, prieskumov a rozhovorov s pacientmi. Bolo dokázané, že dlhý spánok napomáha chudnutiu a má veľký vplyv na tvar nášho tela a správnu hmotnosť. Keď spíme, naše telo funguje na inej báze ako počas dňa. Aktivujú sa procesy, ktoré sú zodpovedné za obnovu tela a mysle. Náš mozog sa podobne ako počítač vyčistí od nepotrebných informácií a dát a vnútorné orgány, svaly a tkanivá sa regenerujú na bunkovej úrovni. To isté sa deje s nervovým systémom a neurónmi. Aby tento proces správne fungoval, mal by byť spánok dostatočne dlhý. Dospelí by mali spať 7 až 9 hodín a deti až 14 hodín. S pribúdajúcim vekom sa potreba spánku znižuje, takže seniori spia iba 6 - 7 hodín, alebo aj menej. Príliš krátky spánok narúša produkciu hormónov, ktoré regulujú správnu regeneráciu počas nočného odpočinku. Spomaľuje tiež metabolizmus, spaľovanie tukov a správne vstrebávanie látok a minerálov obsiahnutých v potrave. Nedostatok spánku má za následok, že sa ráno prebúdzame unavení a bez energie. Vtedy sa aktivujú hormóny, ktoré spôsobujú pocit hladu. Objavuje sa aj silná chuť na sladkosti, nezdravé potraviny a slané pochutiny. Tie obsahujú predovšetkým tuk, sacharidy a cukor, čo urýchľuje priberanie. Krátky a prerušovaný spánok negatívne ovplyvňuje celý náš endokrinný systém. Ovplyvňuje tiež produkciu inzulínu, ktorý je spojený s vylučovaním hormónu zodpovedného za potláčanie chuti do jedla. Tento nadbytok hormónov spôsobuje nekontrolovateľné priberanie na váhe rýchlym tempom. Tuky a sacharidy nie sú správne metabolizované, čo má za následok rýchle priberanie na váhe.

Podporuje dlhý spánok chudnutie?

Dostatočný spánok znamená zníženie chuti do jedla, pretože ospalí ľudia majú menšiu chuť na jedlo, najmä na nezdravé pochutiny a sladkosti. Odpočaté telo má dostatok energie na celý deň, takže nevyžaduje ďalšie kalórie.

 

Záver je zrejmý - pokiaľ chcete mať štíhlu postavu, musíte si zaistiť správny a dlhý spánok. Ako to ale urobiť? Za efektívny spánok je zodpovedný predovšetkým kvalitný matrac. Musí byť dostatočne pevná, aby podoprela celé telo, ale zároveň dostatočne mäkká, aby ste sa neprebúdzali s bolesťou krku a mravčením v končatinách. Vyberáme ju podľa svojej telesnej hmotnosti a výšky a podľa svojho pohodlia. Pružinové modely, penové modely a tie so zmiešanou vložkou fungujú rôzne a výber závisí od individuálnych preferencií, veku a zdravotného stavu.

 

7 tipov, ako rýchlo zaspať

Zdieľanie článku:

Kontaktné informácie

DOBRÉ SNY

House of kids s.r.o.

Na prádle
720 00 Ostrava

IČ: 03862721

DIČ: CZ03862721

 

Pracovní doba PO-PÁ, 7:00- 15:00.

 

Tel: +420 59 50 50 000

Všeobecné informace: shop@dobresny.cz

Reklamáce: reklamace@dobresny.cz

Doklady a fakturácia: ucetnictvi@dobresny.cz

Viac informacii nájdete tu

 

Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatp tržbu u správcu dane online; v prípade technického výpadku potom najneskor do 48hodin.

Akceptujeme tieto platobné systémy

Druhy platieb v našom e-shope:

  • dobierkou
  • prevodom