Čo by mal rodič vedieť o spánku dieťaťa?

Aký dôležitý je spánok v živote dieťaťa?

Spánok zohráva veľmi dôležitú úlohu vo vývoji dieťaťa a je nepostrádateľnou súčasťou zdravého životného štýlu. Je to doba regenerácie, počas ktorej telo odpočíva a triedi informácie, ktorými bolo počas dňa bombardované.

 

Počas spánku sa rozlišujú dve hlavné fázy spánku: fáza hlbokého spánku bez REM a fáza ľahkého spánku REM. Obe majú dôležitú, aj keď odlišnú úlohu. Vo fáze hlbokého spánku telo odpočíva a regeneruje sa. Uvoľňujú sa dôležité mozgové hormóny, ako je rastový hormón (GH) a neurotrofický faktor odvodený od mozgu (BDNF). Tieto hormóny okrem iného ovplyvňujú rast kostí a svalov a tvorbu nových spojení medzi neurónmi, čo prispieva k zlepšeniu kognitívnych funkcií a pamäti u detí. Počas fázy ľahkého spánku je mozog naopak veľmi aktívny. Vtedy dochádza ku konsolidácii pamäte, tj triedeniu, spracovaniu a ukladaniu informácií. Počas fázy REM sa tiež uvoľňujú niektoré hormóny, vrátane kortizolu a testosterónu, ktoré majú vplyv na vývoj a správanie dieťaťa.

 

Výskumy ukazujú, že deti, ktoré pravidelne spia, sa lepšie sústredia, ľahšie ovládajú svoje emócie a správanie, majú lepšiu schopnosť učiť sa, pamätať si a celkovo lepšie duševné i fyzické zdravie. Spánok zohráva tiež dôležitú úlohu v procese rastu batoľaťa a jeho dostatočné množstvo je potrebné pre správne fungovanie imunitného systému. Nedostatok spánku môže byť naopak faktorom, ktorý prispieva k zvýšeniu krvného tlaku, zvýšeniu rizika obezity a depresívnym epizódam.

Je normálne, keď sa dieťa počas noci niekoľkokrát zobudí?

Deti sa v noci budia, čo je vo vývoji dieťaťa normálny jav. Batoľatá potrebujú čas, než sa naučia spať celú noc bez potreby podpory rodičov alebo jedla. Pokiaľ to nenarúša každodenné fungovanie rodiny a nespôsobuje únavu batoľaťa ani rodičov, nie je dôvod na obavy - aj ročné alebo dvojročné dieťa sa môže počas noci zobudiť a vyžadovať pomoc.

Pokiaľ však vidíme, že nočné budenie narúša schopnosť dieťaťa kvalitne spať alebo že rodičia sú veľmi nevyspatí, čo začína ovplyvňovať ich fungovanie počas dňa – potom je vhodné hľadať riešenie, ako dieťaťu pomôcť lepšie spať. Batoľatá vo veku od 6 do 12 mesiacov už môžu prespať väčšinu noci bez toho, aby sa prebudili. Deti staršie ako 12 mesiacov už môžu spať celú noc bez prebudenia.

 

Ako môžu rodičia pomôcť svojmu dieťaťu, aby sa dobre vyspalo, a zároveň pomôcť sebe, aby sa lepšie vyspali?

Činnosť rodičov môže mať veľký vplyv na kvalitu spánku dieťaťa. Temperament a spánkové potreby batoľaťa budú stále určovať mnoho prvkov jeho spánku, ale existuje mnoho vecí, ktoré môže rodič ovplyvniť.

 

Po prvé by rodičia mali svojmu dieťaťu zaistiť vhodné podmienky na spánok, napríklad pokojné, tmavé a pohodlné prostredie. Dôležitý je tiež stály denný rytmus, tj pevne stanovený čas vstávania a zaspávania a opakujúca sa rutina pred spaním. Je dôležité mať na pamäti, že malé deti potrebujú počas dňa spánok primeraný ich veku – nadmerná únava je totiž často príčinou zlej kvality spánku. Súčasné výskumy naznačujú, že vyhýbanie sa alebo skráteniu času stráveného pred obrazovkami, tj televíziou, telefónom alebo tabletom, má vplyv na kvalitu spánku. Tieto zariadenia vyžarujú modré svetlo, ktoré tým, že ovplyvňuje mechanizmus produkcie melatonínu v epifýze, môže narušiť spánok alebo sťažiť zaspávanie. Dôležité je tiež zaistiť pravidelnú fyzickú aktivitu a zdravú stravu pre celú rodinu.

 

Pokiaľ problémy so spánkom vášho dieťaťa pretrvávajú aj napriek dodržiavaniu základných zásad spánkovej hygieny, je vhodné sa poradiť s pediatrom alebo spánkovým špecialistom, ktorý vám pomôže nájsť príčiny problémov a ponúkne vhodné riešenia.

Aký význam majú rituály pre pohodlný spánok dieťaťa?

Zavedenie rituálov pred zaspaním je jedným z kľúčových prvkov na zabezpečenie pokojného spánku batoliat. Rituál je sled činností, ktoré sa pravidelne opakujú pred spaním batoľaťa (ako pred spaním, tak pred nočným spánkom) a ktorých cieľom je upokojiť ich a pripraviť na spánok, ale nie je úplne uspať. Mozog batoľaťa sa pomerne rýchlo naučí, že rituál je predohrou k spánku, takže sa nevedomky začne pripravovať na odpočinok. Pomáha dieťaťu ľahšie a rýchlejšie zaspať a nebojovať s pocitom únavy, ale prijať ho. Okrem toho rituály pomáhajú dieťaťu, aby sa pred spaním cítilo bezpečne a pohodlne.

 

To všetko robí z rituálov pred spaním nesmierne dôležitý aspekt starostlivosti o dieťa. Umožňujú malému dieťaťu pokojne a bez stresu zaspať, čo prispieva k jeho zdraviu a duševnej pohode. Nezabudnite, že správne návyky pre odpočinok sa vytvárajú už v najskorších fázach života, preto sa oplatí venovať čas zavedeniu a dôslednému uplatňovaniu predspánkových rituálov.

Zdieľanie článku:

Kontaktné informácie

DOBRÉ SNY

House of kids s.r.o.

Na prádle
720 00 Ostrava

IČ: 03862721

DIČ: CZ03862721

 

Pracovní doba PO-PÁ, 7:00- 15:00.

 

Tel: +420 59 50 50 000

Všeobecné informace: shop@dobresny.cz

Reklamáce: reklamace@dobresny.cz

Doklady a fakturácia: ucetnictvi@dobresny.cz

Viac informacii nájdete tu

 

Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatp tržbu u správcu dane online; v prípade technického výpadku potom najneskor do 48hodin.

Akceptujeme tieto platobné systémy

Druhy platieb v našom e-shope:

  • dobierkou
  • prevodom