Objavte silu denného spánku

Popoludňajší spánok má pre väčšinu z nás pozitívne asociácie. A je to tak správne. Denná ospalosť postihuje takmer každého. Krátka ospalá pauza po práci alebo obede ešte nikomu neuškodila. Jej odporcovia však tvrdia, že vďaka zdriemnutiu počas dňa majú neskôr problémy so zaspávaním. Popoludňajší spánok je skrátka individuálna záležitosť. Stojí však za zmienku, že narušovanie správneho spánku je už modernou civilizačnou chorobou, na ktorú sa sťažuje už takmer polovica našej populácie. Odborníci na spánok sa preto začali zdriemnutím zaoberať bližšie a analyzovať jeho výhody a nevýhody. Hoci ich výsledky nie sú jednoznačné, výhody zďaleka prevažujú nad rizikami.

Popoludňajší spánok – stojí to za to?

Najdôležitejším prínosom, ktorý každý po krátkom zdriemnutí pociťuje, je povzbudenie mysle. Zlepší sa nálada, koncentrácia, pamäť, kreativita, priestorová koordinácia a motivácia k činnosti. Účinky na naše telo sú menej viditeľné, ale rozhodne je v lepšej kondícii ako pred krátkym odpočinkom. To je dôležité najmä pre mladých, aktívnych ľudí, rodičov a tých, ktorí intenzívne pracujú a mohli by mať o pár hodín denne viac. Takýto životný štýl zahŕňa nabitý program od rána do večera, čo často vedie k šetreniu času na úkor menej a nedostatočného spánku. V takýchto prípadoch je jedinou možnosťou, ako dobiť baterky, vyhradiť si počas dňa približne 20 minút na krátky, ale účinný odpočinok.

Zdriemnutie ako zdravá rutina

Pravidelné zdriemnutie, ktoré je trvalou súčasťou cirkadiánneho rytmu, prináša oveľa viac výhod ako náhodné zdriemnutie. Bolo zistené, že ľudia, ktorí využívajú relaxáciu počas spánku, majú zníženú hladinu stresu, priaznivý vplyv na srdce - čo sa prejavuje znížením rizika kardiovaskulárnych ochorení -, znížené riziko cukrovky a nadváhy, lepšie prekrvenie mozgu, rýchlejšiu regeneráciu pokožky, vyšší sexuálny apetít, regulovaný krvný tlak, odolnosť voči infekciám a rad parametrov, ktoré zlepšujú funkciu mozgu. Ako dlho by teda mal spánok trvať? Denný spánok by mal trvať 10 až 30 minút. Pri dlhšom spánku, až 1,5 hodiny, to môže mať negatívny vplyv na kvalitu nočného spánku, najmä u seniorov, ktorí vo všeobecnosti potrebujú menej spánku ako ľudia stredného veku. Príliš dlhé pravidelné driemanie môže navyše spôsobiť metabolické poruchy, ktoré vedú k závažnejším ochoreniam. Existujú rôzne typy zdriemnutia - po práci, popoludňajšie zdriemnutie a zdriemnutie, ktoré má dohnať príliš málo spánku v noci.

Ako si zorganizovať zdravé zdriemnutie?

Aby bol regeneračný spánok účinný a zdravý, treba dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel. Každý spánok, vrátane spánku po obede, by mal prebiehať v pohodlí – na pohodlnej posteli prispôsobenej našim potrebám. Posteľ aj matrac. Pohodlný matrac, ktorý primerane podopiera telo, znamená úspešné odpoledne zdriemnutie. Podopretá chrbtica, svaly a kĺby sa môžu zotaviť aj počas krátkeho spánku počas dňa. To je dôležité, pretože sa neodporúča driemať na pohovke alebo gauči, ale v spálni, kde je spací priestor priaznivý pre rýchle zaspanie. Príslušenstvo na spanie, ako je vankúš, lôžkoviny alebo prikrývka, by mali byť prispôsobené ročnému obdobiu a našim preferenciám, aby bol spánok blažený a efektívny. Neusínajte sa k spánku po 18. hodine, pretože to môže narušiť nočný spánok. Energetický spánok by nemal byť dlhší ako 20 minút, v niektorých individuálnych prípadoch môže byť maximálne 30 minút. Pre väčšinu z nás je najvhodnejší čas na zdriemnutie medzi 13:00 a 16:00. Dôležité je tiež nespať, kým sa neprebudíme, a siestu si predĺžiť - najlepšie je používať budík, ktorý nás v správny čas šetrne prebudí. Naťahovanie spánku môže byť kontraproduktívne, pretože ak sa prebudíme z fázy hlbokého spánku, budeme dezorientovaní, ospalí alebo nás bude bolieť hlava. Miesto, kde spíme, by malo byť pokojné a treba dbať na to, aby nás nikto nerušil. Prínosy zdriemnutia sú nespochybniteľné a denný spánok ešte nikdy nikomu neublížil. Sladké sny!

Vedeli ste, že:

     12. marca je medzinárodný deň snooze?
     Deti zbavené pravidelného popoludňajšieho spánku si ťažko udržujú dobrú náladu a učia sa?
     Salvador Dalí, Winston Churchill a Albert Einstein pravidelne driemali?
     V Japonsku majú veľké firmy spálne pre povinné spanie počas pracovnej doby?
     V Číne je právo na spánok zaručené ústavou?
     V južnej Európe je siesta súčasťou tradície a kultúry?

Zdieľanie článku:

Kontaktné informácie

DOBRÉ SNY

House of kids s.r.o.

Na prádle
720 00 Ostrava

IČ: 03862721

DIČ: CZ03862721

 

Pracovní doba PO-PÁ, 7:00- 15:00.

 

Tel: +420 59 50 50 000

Všeobecné informace: shop@dobresny.cz

Reklamáce: reklamace@dobresny.cz

Doklady a fakturácia: ucetnictvi@dobresny.cz

Viac informacii nájdete tu

 

Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatp tržbu u správcu dane online; v prípade technického výpadku potom najneskor do 48hodin.

Akceptujeme tieto platobné systémy

Druhy platieb v našom e-shope:

  • dobierkou
  • prevodom