Hypersomnia

Poruchy spánku sú ďalšou civilizačnou chorobou, ktorá je dôsledkom spôsobu života a fungovania ľudí v 21. storočí. Ide o skutočnú pohromu, pretože sa odhaduje, že takmer polovica svetovej populácie už trpí neškodnými aj vážnymi problémami súvisiacimi so spánkom. Hypersomnia je jednou zo závažných porúch spánku, ktorá sa prejavuje nadmernou dennou spavosťou napriek dobrému spánku. Ide o závažný stav, pretože má nebezpečné dôsledky pre zdravie a život postihnutého.

Hypersomnia - čo to je?

Chorí sa cítia nevyspalí a neustále unavení, čo im bráni normálne fungovať v súkromnom i pracovnom živote. Postihnutí pociťujú neustálu únavu, nedostatok energie, nervozitu, nesústredenosť, neochotu vykonávať jednoduché každodenné úlohy. Okrem toho sa u nich objavuje podráždenosť, výbuchy hnevu a nervové napätie, ktoré je ťažké ovládať. Môže sa objaviť aj úzkosť. Telo a myseľ nám teda oznamujú, že máme energetický deficit pre normálne fungovanie. Pokiaľ tieto príznaky po niekoľkých dňoch odznejú, môžeme takú epizódu ignorovať. Pokiaľ nadmerná spavosť trvá už niekoľko týždňov, mali by sme navštíviť lekára.

Hypersomnia - príčiny

Príčinou neustálej únavy môže byť mnoho rôznych faktorov. Najčastejšími príčinami hypersomnie sú však chronický stres, príliš málo a neefektívny spánok a narušený cirkadiánny rytmus. Aby sme zistili, či je častá únava a ospalosť príznakom iného ochorenia, alebo len hypersomnia, treba starostlivo analyzovať životný štýl, rutinu a návyky súvisiace so zaspávaním a prebúdzaním. Hypersomnia môže byť dôsledkom depresie, schizofrénie alebo bipolárnej poruchy. Naopak príčinami nesúvisiacimi s inými chorobami môže byť zneužívanie kofeínu, alkoholu a iných psychoaktívnych látok vrátane drog. Odborníci už niekoľko rokov upozorňujú na nadmerné účinky tzv. modrého svetla, ktoré súvisia s dlhým používaním smartfónov, tabletov a počítačov. Tento typ svetla narúša produkciu melatonínu, ktorý je nevyhnutný na zaspávanie a dostatočne dlhý spánok. Prežívanie intenzívnych emócií alebo silného stresu zase môže spôsobiť nadmerné vylučovanie stresového hormónu kortizolu, ktorý má negatívny vplyv na kvalitu nášho pokojného spánku. Samostatnú skupinu príčin hypersomnie tvorí ochorenie somatického pôvodu. Patria medzi ne neurologické a kardiovaskulárne ochorenia, plesňové a bakteriálne infekcie a tiež úrazy hlavy. Za zmienku stojí tiež to, že príznaky hypersomnie môžu byť dôsledkom iného nebezpečného stavu, a to spánkového apnoe. Ľudia postihnutí touto poruchou sú zvyčajne chronicky unavení, nevyspalí a ospalí. Apnoe však postihuje prevažne mužov, na rozdiel od hypersomnie, kde na pohlaví nezáleží.

Hypersomnia - liečba

Hypersomnia je neustála túžba po spánku. Otázkou teda je, ako kompenzovať patologickú ospalosť spôsobenú nedostatkom zdravého a regeneračného spánku? Prvá vec, ktorú môžete urobiť, aby ste obmedzili svoje zaspávanie počas dňa, je zaistiť si ideálne podmienky na spánok. Tým zaistíte, že si v noci dostatočne odpočinieme, takže zvýšená denná ospalosť ustúpi alebo sa minimalizuje. Jedná sa o súčasť behaviorálnej terapie založenej na korekcii nášho správania týkajúceho sa spánkového režimu. Človek by si mal tiež správne usporiadať svoj denný rozvrh a vybavenie spálne, aby maximálne podporil dosiahnutie uspokojivej dĺžky a kvality svojho spánku, v dôsledku čoho ustúpi únava po spánku.

 

Neustála únava a ospalosť je pre ľudí s diagnózou hypersomnie závažným problémom. Ak chceme bojovať s jej príznakmi, mali by sme začať s priestorom na spánok, ktorý je priateľský k nášmu telu i mysli. Posteľ v spálni by malo byť vybrané s ohľadom na veľkosť a hmotnosť. Pokiaľ má byť posteľ určená pre dve osoby, je potrebné venovať pozornosť vhodnej dĺžke a šírke a tiež pevnosti lôžka. Veľkosť postele by mala byť zvolená tak, aby nedochádzalo k nepohodliu pri spaní s partnerom a pri zmene polohy pri spánku.

Potom by ste sa mali postarať o dobrý matrac. Je potrebné ju vybrať tak, aby vyhovovala našim individuálnym potrebám a životnému štýlu. Dôležitý je tu stupeň tvrdosti. Ak niekto trpí alergiami a problémami s chrbtom, treba to vziať do úvahy. Prečo? Na trhu sú modely, ktoré sú šetrné ako k alergikom, tak k ľuďom s boľavým chrbtom.

Postarajme sa aj o príslušenstvo na spanie - vhodnú prikrývku, prestieradlo a vankúš. Otázka, ktorú treba zodpovedať, znie: aký poťah nám najlepšie vyhovuje. Na trhu sú k dispozícii syntetické a prírodné materiály. Okrem toho je možné príslušenstvo rozdeliť na sezónne a celoročné. Sezónne sú lepšie, pretože sú vyrobené z materiálov určených pre určité ročné obdobie, podľa letných alebo jesenných teplôt. Obliečky by mali v lete chladiť av zime hriať. Dôležitá je aj funkcia vankúša. Ten správny by sa mal prispôsobiť tvaru našej línie ramien, krku a hlavy, aby ich počas spánku dobre podopieral.

Ďalším krokom je vytvorenie tepelnej pohody, tj priaznivej teploty na zaspávanie a spánok. Tá by sa mala pohybovať medzi 18 a 20 stupňami Celzia. Z tohto dôvodu je dobré pred spaním otvoriť okno a vpustiť dovnútra čerstvý vzduch av jesennom a zime ním obdobie zosilniť kúrenie.

Niekoľko hodín pred spaním by ste nemali piť kávu, čaj, alkohol ani jesť ťažkú večeru. A v neposlednom rade nepoužívajte v daný deň elektronické zariadenia, ktoré vyžarujú modré svetlo a sťažujú zaspávanie a zdravý, hlboký spánok. Priestor spálne by sa mal vyznačovať poriadkom, harmóniou a minimalizmom. Farby by mali byť tlmené, jemné a upokojujúce. Spálňa by tiež mala byť zatemnená, aby naše telo začalo produkovať melatonín. Nemali by ste spať pri rozsvietených svetlách. V spálni by mala byť úplná tma s jemným bodovým svetlom alebo svetlom rôznej farby v závislosti na dennej dobe.

Dôležité!

Pokiaľ dbáme na spánkovú hygienu, dôsledne sledujeme svoj cirkadiánny rytmus, máme správne zariadenú spálňu a kvalitný matrac na spanie a príznaky hypersomnie pretrvávajú, mali by sme navštíviť svojho praktického lekára. Ten nás potom po odobratí anamnézy môže odoslať k psychológovi alebo psychiatrovi. To je dôležité, pretože príčiny hypersomnie môžu byť dôsledkom somatických alebo psychických ťažkostí.

Zdieľanie článku:

Kontaktné informácie

DOBRÉ SNY

House of kids s.r.o.

Na prádle
720 00 Ostrava

IČ: 03862721

DIČ: CZ03862721

 

Pracovní doba PO-PÁ, 7:00- 15:00.

 

Tel: +420 59 50 50 000

Všeobecné informace: shop@dobresny.cz

Reklamáce: reklamace@dobresny.cz

Doklady a fakturácia: ucetnictvi@dobresny.cz

Viac informacii nájdete tu

 

Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatp tržbu u správcu dane online; v prípade technického výpadku potom najneskor do 48hodin.

Akceptujeme tieto platobné systémy

Druhy platieb v našom e-shope:

  • dobierkou
  • prevodom