Spanie na cestách

Sen - cesta

Cestovanie je síce vzrušujúce, ale často je aj zdrojom stresu, ktorý môže negatívne ovplyvniť spánok. Aby ste jeho účinky minimalizovali, je vhodné dbať na niekoľko dôležitých prvkov. Prvým z nich je výber správneho spôsobu dopravy. Pokiaľ je to možné, zvoľte taký variant, ktorý vám zaistí najväčšie pohodlie - napríklad sedadlo s väčším priestorom pre nohy vo vlaku, autobuse alebo lietadle alebo možnosť zaplatiť si sedadlo vo vyššom štandarde. Pred cestou sa vyhnite kofeínu a ťažko stráviteľným potravinám, ktoré môžu sťažiť zaspávanie. Okrem toho je dobré zaobstarať si cestovný vankúš a masku na oči, ktoré vám pomôžu počas cesty zaspať. Dôležité je tiež stanoviť si pred samotnou cestou vhodný denný rytmus, aby sa vaše telo prispôsobilo novému časovému pásmu a minimalizoval sa vplyv ísť lagu. Nezabúdajte aj na hydratáciu organizmu, pretože dostatočný príjem vody ovplyvňuje vašu celkovú pohodu a môže tiež zlepšiť kvalitu vášho spánku. Dávajte si však pozor, aby ste nepili príliš veľa, pretože sa vám môže stať, že budete mať sťažený prístup na toaletu. V neposlednom rade sa pred spaním vyhnite nadmernému používaniu telefónu, notebooku a tabletu, ktoré vám môžu umožniť rýchlejšie zaspanie.

Spanie na cestách

Hlavným prvkom, ktorý ovplyvňuje kvalitu spánku na cestách, je správna príprava na ne. Než sa vydáte na cestu, skontrolujte si podmienky, ktoré hotel ponúka – zaujímavé môžu byť najmä recenzie týkajúce sa kvality postelí, matracov a hluku v okolí, ktorý sťažuje zaspávanie. Najmä ak je vašou cieľovou destináciou známe veľké mesto s rušným nočným životom. Je tiež dobré vziať si so sebou niekoľko predmetov, vďaka ktorým sa budete na cudzom mieste cítiť „dôvernejšie“. Môže to byť obľúbený malý vankúšik, tenká deka alebo dokonca vlastný obliečka na vankúš, ktorý vám pomôže uvoľniť sa po únavnej ceste. Okrem toho zvážte použitie aplikácií alebo zariadení vydávajúcich biely šum, ktoré môžu prehlušiť nežiaduce nočné zvuky zvonku a uľahčiť zaspávanie. Aby ste si zvykli na nové prostredie, skúste prvých niekoľko hodín po príchode stráviť vonku – prirodzené svetlo pomôže resetovať vaše biologické hodiny. A nezabudnite si pred spaním urobiť niekoľko krátkych naťahovacích cvikov, ktoré môžu pomôcť znížiť svalové napätie po cestovaní v obmedzenom časovom a priestorovom komforte.

Spanie v hoteli

Po príchode do hotela sa snažte vytvoriť priaznivé prostredie na spánok. Ak ste citliví na hluk, požiadajte o izbu v pokojnej časti hotela, mimo výťahov a hlavnej ulice mesta. Skontrolujte, či je možné v izbe regulovať teplotu - ideálna teplota pre spánok je približne 18-22 stupňov Celzia. Nezabudnite tiež zatemniť okná, aby ste sa vyhli predčasnému prebudeniu slnečným svetlom. Rovnako je dôležité skontrolovať a upraviť matrac a vankúše podľa vlastných preferencií, pokiaľ hotel túto možnosť ponúka. Ak nie, je dobré si so sebou zobrať alebo zakúpiť topperový matrac, ktorý je možné rozložiť na hotelový matrac a zlepšiť si tak pohodlie a vytvoriť si spanie ako vo vlastnej spálni. V niektorých ubytovacích zariadeniach si môžete vybrať typ vankúša, čo môže taktiež výrazne zlepšiť kvalitu vášho spánku. Na cestu sa najlepšie hodí termoplastický tvarovaný vankúš, ktorý vám poskytne výnimočnú relaxáciu. Je vyrobený z peny VISCO, dokonale podoprie vašu hlavu a ramená a prispôsobí svoj tvar prirodzeným krivkám vášho tela. Pokiaľ plánujete dlhší pobyt, opýtajte sa na úpravu nastavenia lôžka alebo výmenu matraca za vhodnejšie pre vaše potreby. Túto možnosť ponúka stále viac hotelov a penziónov, aby vyhoveli rastúcim očakávaniam svojich zákazníkov. S príplatkom alebo bez neho - využite to, aby ste neskôr neľutovali a neboli nevyspalí. V ideálnom prípade by mala existovať možnosť výberu matraca s dvoma, rôznymi stupňami tvrdosti. Navyše používanie vlastných spacích doplnkov, ako sú špecializované masky na oči blokujúce svetlo a štuple do uší, vám môže uľahčiť zaspávanie, izolovať vás od hluku a zaistiť hlbší, regeneračný odpočinok. Pred spaním sa vyhnite používaniu elektroniky vyžarujúcej modré svetlo, ktoré môže narúšať prirodzené procesy regulácie spánku. Namiesto toho skúste relaxovať pri knihe alebo pokojnej a tichej hudby. Ak máte problémy so zaspávaním, použite upokojujúce techniky, ako je hlboké dýchanie, joga alebo meditácia.

 

Nezabudnite, že spánok je najdôležitejšou súčasťou regenerácie, najmä na cestách, kedy je naše telo vystavené ďalším výzvam. Zaistenie pohodlného prostredia pre spánok v hoteli nielen zlepší kvalitu vášho odpočinku, ale aj pozitívne ovplyvní celý zážitok z vášho dobrodružstva alebo dovolenky. Okrem toho môže správne množstvo a kvalita spánku na cestách prispieť k lepšiemu pocitu pohody, zvýšenej koncentrácii a lepšej nálade, čo je nesmierne dôležité ako pri služobných, tak pri rekreačných cestách. Nepodceňujte tiež vplyv pravidelného spánku na posilnenie imunitného systému, čo je v cudzom prostredí, kde sme vystavení novým faktorom, ako je teplota, kvalita vody a prípadné uhryznutie miestnym hmyzom, kľúčové. Investícia do kvalitného spánku je teda investíciou do vašejeho zdravia a celkovej spokojnosti s vysnívanou cestou, ktorú chce zažiť každý.

Zdieľanie článku:

Kontaktné informácie

DOBRÉ SNY

House of kids s.r.o.

Na prádle
720 00 Ostrava

IČ: 03862721

DIČ: CZ03862721

 

Pracovní doba PO-PÁ, 7:00- 15:00.

 

Tel: +420 59 50 50 000

Všeobecné informace: shop@dobresny.cz

Reklamáce: reklamace@dobresny.cz

Doklady a fakturácia: ucetnictvi@dobresny.cz

Viac informacii nájdete tu

 

Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatp tržbu u správcu dane online; v prípade technického výpadku potom najneskor do 48hodin.

Akceptujeme tieto platobné systémy

Druhy platieb v našom e-shope:

  • dobierkou
  • prevodom