CZSK
Rýchly kontakt: +420 595 050 000
Je známe, že najlepšia teplota pre spánok doma v našich klimatických podmienkach na jeseň av zime je 18-21 °C. V lete môžeme tolerovať oveľa vyššie hodnoty teplomeru. Stále častejšie sa však rozhodujeme pre inštaláciu klimatizácie v našich spálňach, aby sme sa rýchlo ochladili a udržali nižšiu teplotu aj počas horúcich letných nocí.
Výskumníci v oblasti spánku sa však domnievajú, že najvhodnejšia teplota na spánok je 15-19 °C.
Dôležitá je aj vlhkosť vzduchu, ktorá by mala byť 40-60%.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je ideálna teplota pre fungovanie v domácnosti medzi 18 a 24 °C za predpokladu, že sa budeme cítiť pohodlne v bežnom domácom oblečení. Na jednej strane sú požiadavky na teplotu definované stavebnými predpismi, na druhej strane ide o rovnako subjektívny pocit ako estetika miestnosti. Niektorí ľudia majú jednoducho radi teplo a iní dávajú prednosť chladnejším miestnostiam. Teplota v miestnosti závisí aj od mnohých vonkajších faktorov. Ročné obdobie, výkon vykurovacieho systému, izolácia budovy, v ktorej žijeme. Pamätajte, že optimálnu teplotu v dome dosiahnete a udržíte ľahšie, keď teplo neuniká netesnými oknami.
Príliš vysoká teplota v spálni podporuje vznik infekcií horných dýchacích ciest a alergií. Môže vysušovať pokožku, čo vedie k nepríjemným pocitom. Bude mať veľký vplyv na to, ako rýchlo zaspávame a spíme. V prekúrenej spálni sa nám bude horšie odpočívať a regenerovať. Zníži sa schopnosť sústredenia a môže ju nahradiť podráždenosť, rozrušenie, bolesti hlavy a búšenie srdca. Zobrazí sa únava a problémy so zaspávaním. Medzitým vysychanie slizníc krku a nosa poškodzuje našu prirodzenú bariéru proti vírusom a baktériám. V dôsledku toho otvárame cestu prechladnutiu, chrípke alebo infekciám v krku. Zvýši sa alergia na peľ alebo prach. Vysoká spánková teplota tiež podporí dehydratáciu, takže sa môžeme niekoľkokrát za noc budiť smädom.
Napriek tomu, že vedci uvádzajú, že najvhodnejšia teplota pre spánok je 15-19 °C, nie každé telo funguje dobre v týchto najnižších teplotách. Príliš nízka teplota v spálni môže spôsobiť zníženie imunity dýchacích ciest. Upchatý nos s nádchou alebo infekcia v krku nepochybne sťaží nielen pokojný spánok, ale aj fungovanie počas celého dňa. Najmä pre dojčatá a malé deti, rovnako ako pre staršie osoby, budú nízke teploty obzvlášť škodlivé.
Keď vieme, akú teplotu chceme v spálni udržiavať, bude jednoduchšie reagovať na teplotné výkyvy. Pokiaľ je v našom byte teplo a máme funkčný vykurovací systém, stačí na jeseň av zime znížiť termostat na radiátoroch (alebo ho niekedy úplne vypnúť). Je to tiež dobrý krok pre našu peňaženku a planétu. Pred spaním je dobré spálňu intenzívne vyvetrať krátkym, ale širokým otvorením okna. Pokiaľ na vás dolieha horúco, cez deň okna pevne zatvorte a zakryte ich roletami alebo hustými závesmi, aby slnko miestnosť dodatočne neprehrievalo.
Dôležitým faktorom podporujúcim termoreguláciu nášho spánku je tiež voľba spánku, správny matrac. Na trhu existujú výrobky, ktoré poskytujú úľavu v horúcich letných mesiacoch, ale aj teplo v zime. Také matrace sú obojstranné, používajú sa s vhodnou stranou v závislosti na ročnom období. Kokos a latex sú materiály, ktoré pomôžu regulovať teplotu počas spánku. Za pozornosť stojí aj poťah a jeho vlastnosti, napríklad bambusové vlákna, ktoré dodávajú látke termoregulačné vlastnosti a reagujú na teplotu tela. Ďalším faktorom ovplyvňujúcim pohodlie nášho spánku sú aj správne prikrývky a vankúše a pravidelná výmena lôžkovín. Časy hrubých páperových prikrývok sú preč. V dnešnej dobe sú k dispozícii doplnky, ktoré nám nedovolia prehriať sa a poskytnú optimálne teplo v chladnejších mesiacoch.
Zle nastavená teplota v spálni neprospieva odpočinku a regenerácii. Nielenže môže prispieť k zlému komfortu spánku, ale z dlhodobého hľadiska spôsobuje nespavosť. V Poľsku trpí problémy so spánkom už polovica dospelých. Oplatí sa preto dbať na optimálnu teplotu pre spánok.