Onemocnění bederní ploténky - příznaky

Ochorenie bedrovej platničky - príznaky

Bedrová diskopatia je degeneratívne ochorenie chrbtice, ktoré postihuje medzistavcové platničky v dolnej časti chrbtice. Prejavuje sa bolesťou vyžarujúcou do dolných končatín a pocitom necitlivosti a brnenia v nohách. Stav je spôsobený oslabením medzistavcových platničiek, čo vedie k ich deformácii, poškodeniu a strate pružnosti. Bedrová diskopatia, ktorá je degeneratívnym ochorením, si vyžaduje komplexný prístup ako v každodennom živote, tak pri spánku. Ľudia s týmto ochorením by mali so svojim praktickým lekárom vypracovať stratégiu liečby a denný rehabilitačný režim, ktorý by mal pacient aplikovať sám doma. Najlepší efekt však bude mať užívanie liekov proti bolesti, spolupráca s fyzioterapeutom, rovnako ako cvičenie a správna spánková hygiena.

 
Bolesti bedrovej chrbtice
- ako spať?

Život s diskopatiami možno spríjemniť dôsledným uplatňovaním zásad a metód liečby bolesti a správnou spánkovou hygienou. Týmto spôsobom je možné spomaliť alebo dokonca zastaviť postupujúcu degradáciu stavcov. Aby ste minimalizovali bolesť a ďalšie príznaky spojené s bedrovej diskopatie, existuje niekoľko tipov, ako spať:

 

Bedrová diskopatia - ako spať: začnite výberom správneho matraca na boľavý chrbát.
Najlepší matrac pre boľavý chrbát by mal poskytovať dostatočnú oporu chrbtici a rovnomerne rozložiť váhu tela.
Aký matrac na boľavý chrbát? Najlepšie matrace pre ľudí s bedrovou diskopatiou sú matrace stredne tvrdé a pružné, ako sú latexové alebo penové matrace. Pri správnom výbere matraca, môžete predísť tomu, že bude ešte väčšia bolesť chrbta z matraca.
Tvrdá matrac bolesť chrbta- Veľmi tvrdé matrace dostávajú chrbticu do neprirodzenej polohy a teda vás z matraca bude bolieť chrbát. Naopak na stredne mäkkých matracoch sa chrbtici nedostáva dostatočné opory a váš spánok bude oveľa pohodlnejší.
Vyvíjajú veľký tlak na vaše telo, a môžete sa tak prebudiť tým, že vám mravčia ruky a nohy, prípadne vás prebudia bolesť. Naopak na mäkkých matracoch sa chrbtici nedostáva dostatočné opory.
Vankúš pri ochorení bedrovej platničky: Umiestnenie vankúša pod kolená pri spánku na boku môže pomôcť udržať chrbticu v prirodzenej polohe a znížiť tlak na medzistavcové platničky v dolnej časti chrbta. Príliš vysoký vankúš môže spôsobiť nadmerný tlak na krčnú chrbticu, čo môže viesť k bolestiam krku a ramien. Preto je dôležité zvoliť vankúš so správnou výškou, aby bolo zachované prirodzené zakrivenie krčnej chrbtice. Tu sa dobre osvedčia profilované termoplastické vankúše.
Ako zmierniť tlak na bedrovú chrbticu počas spánku: Spanie na bruchu môže zvýšiť tlak na dolnú časť chrbta a medzistavcovej platničky, čo zvyšuje riziko bolesti a ďalších príznakov spojených s ochorením bedrových platničiek. Rozhodne sa tejto polohe pri spánku vyhnite.

Ako zmierniť preťaženie bedrovej chrbtice: Pravidelné cvičenia na pretiahnutie svalov chrbtice, panvy a stehien môžu pomôcť znížiť bolesť a stuhnutosť chrbta. Môžete vykonávať jednoduché cviky, ako sú drepy, preťahovanie hrudnej a chrbticovej časti tela alebo joga. Chrbticu si môžete pretiahnuť aj tak, že si na chvíľu ľahnete na jogovú podložku na chrbát.
Ako spať, keď vás bolí bedrová chrbtica: najlepšia je poloha na chrbte. Je možné, že táto poloha nebude pohodlná pre každého, v takom prípade stojí za to vyskúšať spanie na boku. Najlepšie na ľavom boku, pretože sa tým znižuje tlak na srdce. Pri tejto polohe môže vankúš pod hlavou a vankúš pod kolenami pomôcť udržať chrbticu v prirodzenej polohe a zabrániť bolesti. Je dôležité meniť polohu pri spánku každú chvíľu, aby ste zabránili nadmernému tlaku na určité oblasti chrbtice. Najlepšie je zvoliť polohu, ktorá poskytuje najväčšie pohodlie a minimalizuje bolesť.

Prekonanie bolesti pri diskopatii

Liečba bolesti môže zahŕňať teplé obklady na chrbát pred spaním alebo užívanie predpísaných liekov proti bolesti. Mali by ste si rozmyslieť, aký matrac na boľavý chrbát používate. Dôležité je tiež dodržiavať pravidelný spánkový režim. Úspešné zvládnutie ochorenia bedrovej platničky vyžaduje komplexný prístup, ktorý zahŕňa stabilné lôžko, dobre prispôsobený matrac a vankúš, pravidelné cvičenie, starostlivosť o držanie tela a zamedzenie nadmernému zaťažovaniu chrbtice, ako aj konzultáciu s príslušnými odborníkmi za účelom získania špecializovaných rád a liečby.

Nezabudnite, že každý prípad ochorenia bedrovej platničky je iný a účinnosť rôznych stratégií sa môže líšiť. Odporúčame vám experimentovať a poradiť sa s lekárom, aby ste našli pre vás najlepšie riešenie. Mali by ste tiež hľadať rady v článkoch na lekárskych webových stránkach a diskusných fórach, kde nájdete podrobnejšie informácie, novinky a podporu od lekárov, fyzioterapeutov a pacientov, ktorí s týmto ochorením bojujú.

Zdieľanie článku:

Kontaktné informácie

DOBRÉ SNY

House of kids s.r.o.

Na prádle
720 00 Ostrava

IČ: 03862721

DIČ: CZ03862721

 

Pracovní doba PO-PÁ, 7:00- 15:00.

 

Tel: +420 59 50 50 000

Všeobecné informace: shop@dobresny.cz

Reklamáce: reklamace@dobresny.cz

Doklady a fakturácia: ucetnictvi@dobresny.cz

Viac informacii nájdete tu

 

Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatp tržbu u správcu dane online; v prípade technického výpadku potom najneskor do 48hodin.

Akceptujeme tieto platobné systémy

Druhy platieb v našom e-shope:

  • dobierkou
  • prevodom