Prečo je spánok taký dôležitý?

Analýza spánku z hľadiska jeho úlohy a vplyvu na naše zdravie je dnes veľmi dôležitou a aktuálnou témou. Svet medicíny, psychológie a dokonca aj sociológie neúnavne skúma túto súčasť nášho života. Vedci sa sporia o význam kvality a dĺžky spánku v ľudskom živote v kontexte civilizačných zmien, ktoré majú za následok neustály nedostatok času a odpočinku. Avšak všetci výskumníci sa zhodujú na tom, že nedostatok primeranej dĺžky a kvality spánku má deštruktívny vplyv na zdravie každého z nás.

Základné funkcie spánku

Dobrý matrac aj posteľ je základom zdravého spánku. Preto sa všeobecne odporúča, aby mal každý vhodný matrac, posteľ a lôžko. vankúš. Prečo je to také dôležité? Začnime základnými funkciami spánku. Niektorí tvrdia, že spánok organizuje naše informácie v mozgu, iní, že reguluje hormóny. V čom sa však zhodujú, je to, že spánok je pre nás nevyhnutný, regeneruje naše telo a že bez neho by sme neboli schopní normálne fungovať. Správny spánok pôsobí ako elixír života. Vďaka nemu máme dobrú náladu a ovládame svoje emócie. Zvyšuje sa schopnosť mozgu sústrediť sa a vstrebávať informácie, tj pamätať si. Stávame sa kreatívnejšími a lepšie zvládame stres a riešenie problémov. Naše telo zvyšuje odolnosť voči infekciám a urýchľuje ďalšie procesy súvisiace s regeneráciou nášho organizmu. Naša pokožka má zdravší vzhľad a taktiež máme rýchlejší metabolizmus. To znamená, že vďaka dostatočne dlhému a kvalitnému spánku budeme zdravší, plní energie a bez kíl navyše. Dostatočný spánok tiež pomáha znižovať napätie a stres, ktoré sa nahromadili počas aktívneho dňa. Spánok je skrátka zdravie.

Čo spôsobuje nespavosť?

A tu sa dostávame k jadru veci, pretože je ľahšie pozorovať negatívne účinky nedostatku nočného odpočinku ako tie pozitívne, keď sa dobre vyspíme. Medzi účinky krátkodobého nedostatku spánku patrí znížená kapacita pamäti, nižšia výkonnosť organizmu, predĺžená reakčná doba, denné svetlo sa zdá byť príliš silné a zvuky znie neprirodzene hlasno. K tým najzávažnejším však patrí únava, podráždenosť a nervozita. Často sa k nim pridávajú bolesti hlavy, migrény a zvýšená miera vnímania bolesti.

Telo - Spánková deprivácia je sprevádzaná aj somatickými príznakmi, ako sú poruchy chuti do jedla a záchvaty hladovania, pretože centrum zodpovedné za ich vnímanie je nefunkčné. Výsledkom je príjem príliš veľkého množstva kalórií, než je potreba, a všetko končí obezitou. Napriek prejedaniu klesá produkcia glukózy a telo nedostáva dostatok energie na fungovanie. Výsledkom je dojem, že svet sa rýchlo zrýchľuje, ale to je len naša subjektívna ilúzia. Krátky alebo plytký spánok tiež prispieva k oslabeniu imunitného systému a zvýšenému výskytu infekcií. Keď nemá telo dostatok času na regeneráciu, klesá produkcia bielych krviniek a zároveň sa zvyšuje hladina kortizolu v krvi, stresového hormónu. Strácame imunitu, stávame sa náchylnými k chorobám a podráždenými, čo má za následok, že nás všetko rozčuľuje.
Mozog - ten riadi procesy celého organizmu. Dalo by sa metaforicky povedať, že je ako procesor, ktorý riadi počítač. Pri nedostatku spánku má mozog problémy s koordináciou práce jednotlivých oblastí, čo má za následok zhoršenie zrakovej ostrosti a zúženie zorného poľa. Trpí tiež motorická koordinácia, tj dochádza k spomaleniu reakčnej doby na podnety. Pomalosť sa objavuje aj v reči. To keď má mozog problémy so spracovaním informácií a ich odovzdávaním ďalej. Preto majú ľudia, ktorí sú nevyspalí, problémy s rečou a strácajú plynulosť reči. Schopnosť rýchlo a voľne používať slová je potom znížená.
Nadváha - v tejto oblasti existuje súvislosť medzi spánkom a účinnosťou redukčnej diéty a udržaním zdravej a fit postavy. Kedysi sa všeobecne verilo, že každý, kto dlho spí, málo sa hýbe a jej normálne jedlo, bude mať určite málo energie a bude letargický. Nedostatok pohybu by zase viedol k hromadeniu nadbytočných kilogramov a mnohým chorobám, ako je cukrovka alebo hypertenzia. Preto bol odporúčaný krátky spánok, menej kalórií a zvýšená fyzická aktivita. V štúdiách a rozhovoroch s pacientmi sa však zistilo, že od tohto pravidla existuje toľko odchýlok, že sa lekársky svet začal stále viac zaoberať koreláciou medzi dĺžkou a kvalitou spánku a normálnou hmotnosťou. Pod drobnohľad sa dostali aj mužské a ženské hormóny, ako je testosterón, kortizol, ghrelín a leptín. Výsledky prebiehajúcich výskumov a štatistické údaje potvrdili tézu, že primeraná dĺžka spánku má kľúčový vplyv na priberanie na váhe. Kto spí dostatočne dlho, má dobrý metabolizmus.
Práca – úspech v práci je pre každého z nás dôležitou oblasťou života. Pokiaľ trpíme spánkovým deficitom, má to veľmi rušivý vplyv na plnenie našich pracovných povinností. Máme potom problémy so sústredením, znižuje sa naša výkonnosť, zhoršuje sa naša schopnosť kreatívneho myslenia a zapamätania, nedokážeme uchopiť myšlienky a začneme nervózne surfovať po internete na telefóne alebo notebooku. Máme tiež problém s riadením času, tj nezvládame svoj rozvrh úloh, frustrujú nás maličkosti a musíme zostávať po pracovnom čase, aby sme splnili svoj kalendár povinností. V prácu tiež pociťujeme apatiu, klesá produktivita a zhoršuje sa komunikácia s ostatnými zamestnancami. Sú tiež chvíle, keď sme takí ospalí, že zatvárame oči, bolí nás oči a hlava, a dokonca si nedobrovoľne zdriemneme. A nakoniec pociťujeme zvýšenú chuť do jedla, najmä k nezdravým potravinám, vďaka čomu priberáme na váhe. Dôsledky sú nakoniec veľmi vážne – niekedy si musíme vziať nemocenskú, len aby sme sa vyspali.
Libido - pokiaľ vás nepresvedčili vyššie uvedené argumenty o tom, aký je spánok dôležitý, mali by vás presvedčiť argumenty týkajúce sa sexu. Intímny život je základom každého úspešného vzťahu. Bohužiaľ, keď sme nevyspalí, negatívne to ovplyvňuje aj túto časť života. Nedostatok energie, ospalosť, bolesti hlavy a šije, podráždenosť a sklon k hádkam a dokonca aj agresivita účinne odrádzajú pary od romantického vzrušenia. Pokiaľ k tomu dochádza príležitostne, človek tomu nemusí prikladať význam. Notorická spánková deprivácia však vedie k neustálemu odradzovaniu a dokonca k neschopnosti robiť to, čo je základom väčšiny intímnych, medziľudských vzťahov.
Nespavosť príčiny - Neurologické príčiny nespavosti - Epilepsia, Parkinsonova choroba, syndróm nepokojných nôh a pod.) duševné problémy (stres, strach, strata partnera, úmrtie blízkej osoby a pod.)

Čo je insomnia? Nespavosť, odborne insomnia, je porucha spánku, pri ktorej je narušené zaspávanie alebo priebeh spánku. Vyznačuje sa obtiažnym zaspávaním v noci a skorým ranným prebudením, po ktorom už nemôžete znovu zaspať.

Liečba nespavosti

Najlepšie je začať pri základoch aby ste vyriešili vaše problémy so spánkom-dobrý začiatkom je kvalitný matrac. Matrace je treba vyberať tak, aby vyhovovali našim individuálnym potrebám a životnému štýlu. Dôležitý je stupeň tvrdosti, pružnosť a správna veľkosť zodpovedajúca tvaru a hmotnosti nášho tela. Ďalej potom správny prikrývka aj vankúš. Na trhu sú k dispozícii syntetické aj prírodné materiály. Okrem toho je možné prikrývky rozdeliť na sezónne a celoročné. Sezónne budú fungovať lepšie, pretože sú vyrobené z materiálov určených pre konkrétne ročné obdobie, podľa priemernej letnej alebo jesennej teploty. Vankúše, prikrývky a obliečky by mali byť v lete chladivé av zime teplé. Dôležitá je aj funkcia vankúša. Ten správny by mal zodpovedať tvaru našej línie ramien, krku a hlavy, aby ich počas spánku dobre podopieral. Ďalším krokom je vytvorenie tepelného komfortu, tj prívetivé teploty na zaspávanie a spánok. Tá by sa mala pohybovať medzi 18 a 20 stupňami Celzia. Spálňa by tiež mala byť zatemnená, aby naše telo začalo produkovať melatonín. Dve až tri hodiny pred spaním by sa nemala piť káva, čaj ani alkohol, rovnako ako by sa nemala piť ťažká večera. A konečne – a to je veľmi dôležité – večer nepoužívajte elektronické zariadenia, ktoré vyžarujú modré svetlo a sťažujú zaspávanie a zdravý, hlboký spánok. Najdôležitejšia je však sebadisciplína. Je nevyhnutné dodržiavať spánkový režim.

Čo na nespavosť? Mali by sme pevne dodržiavať časy zaspávania a vstávania. Táto pravidelnosť a ďalšie tipy sa osvedčili, a preto ich možno odporučiť všetkým, ktorí trpia chronickou nespavosťou. Lekári, ktorí sa touto problematikou zaoberajú, tiež upozorňujú, že nie je možné zaspať alebo prespať bezsenné noci. Následky nevyspania sa v tele kumulujú a spôsobujú moderné civilizačné choroby, ako sú cukrovka, depresia, obezita a srdcové choroby.

Zdieľanie článku:

Kontaktné informácie

DOBRÉ SNY

House of kids s.r.o.

Na prádle
720 00 Ostrava

IČ: 03862721

DIČ: CZ03862721

 

Pracovní doba PO-PÁ, 7:00- 15:00.

 

Tel: +420 59 50 50 000

Všeobecné informace: shop@dobresny.cz

Reklamáce: reklamace@dobresny.cz

Doklady a fakturácia: ucetnictvi@dobresny.cz

Viac informacii nájdete tu

 

Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatp tržbu u správcu dane online; v prípade technického výpadku potom najneskor do 48hodin.

Akceptujeme tieto platobné systémy

Druhy platieb v našom e-shope:

  • dobierkou
  • prevodom