Roztoče v posteli - ako sa ich zbaviť?

Roztoče - zdieľame s nimi našu posteľ

Naši spolubývajúci nie sú vidieť, ale to neznamená, že tam nie sú. Všetci mikróby, vrátane roztočov, sú síce nášmu oku neviditeľní, ale určite spia s nami. To je dôležitá informácia pre všetkých alergikov, astmatikov a ľudí s citlivou pokožkou. Bohužiaľ s postupom času sa každý nový matrac stáva stále väčším a väčším prostredím pre huby, plesne a roztoče. Tým sa darí na domácom prachu a živí sa zvyškami odlúpnutej pokožky. Z tohto dôvodu by prvým krokom alergika mal byť výber antialergického matraca, tj matraca, ktorého jadro je vyrobené z materiálu odpudzujúceho nečistoty, ktorý bráni rastu všetkých mikroorganizmov. Tento typ matraca zahŕňa v zásade všetky matrace penové aj latexové. Za pozornosť stojí aj to, v akom poťahu je matrac dodávaný, pretože aj ten môže byť ušitý z antialergických, priedušných, hydrofóbnych alebo dokonca antibakteriálnych materiálov.

Antialergické matrace pre roztoče domáceho prachu

Roztoče žijúce vedľa nás nemôžeme úplne odstrániť, ale môžeme ich výskyt obmedziť na minimum. Predovšetkým sa oplatí kúpiť správny matrac. Dnešné modely majú veľmi odlišnú štruktúru. Existujú pružinové, taštičkové, hybridné alebo penové matrace. Posledné menované sú optimálnymi typmi matracov pre alergikov. Syntetické peny sú vďaka svojej konštrukcii a štruktúre veľmi priedušné, čo výrazne spomaľuje a obmedzuje rast kolónií rôznych mikróbov vrátane roztočov, ktorých výlučky sú zásobárňou alergénov. Okrem toho neabsorbujú vlhkosť a sú tiež odolné voči hromadeniu rôznych nečistôt. Podobné vlastnosti má aj latexová pena. Dobre prepúšťa vzduch a neabsorbuje vlhkosť ani nečistoty. Práve vďaka penám zostávajú matrace dlho čisté, suché a bez stanovíšť rôznych mikroorganizmov. Časom sa však aj tie najviac antialergické matrace nakoniec osídlia roztočmi.

Účinný proti roztočom

Pokiaľ chcete udržať hygienu matraca tak, aby si zachovala svoje antialergické vlastnosti, musíte ju pravidelne udržiavať. Odporúčame vysávať povrch matraca bežným domácim vysávačom 3 až 4-krát mesačne. Tým odstránite všetky nečistoty a prach na povrchu poťahu, aby nemali čas preniknúť dovnútra. Väčšina modelov má poťah opatrený všitým zipsom pre ľahké snímanie. Potom by sa mal čo najčastejšie prať. Tým sa výrazne predĺži životnosť a hygiena matraca, čo zaistí, že alergici budú môcť spať pokojne a bez alergénov. Často sa stáva, že sa na povrchu matraca objavia škvrny. Zmesou citrónovej vody alebo jedlej sódy a teplej vody je možné tieto trvalé škvrny odstrániť.
Čo ničí roztoče? Ďalším spôsobom, ako sa roztočov z matraca zbaviť, je jeho vyvetranie. Mali by ste zložiť poťah a niekoľko hodín vetrať stielku. Najlepšie to urobíte, keď nie ste doma - cez víkend, na dovolenke alebo keď ste v práci. Potom sa zbavíme vlhkosti a mikróby sa nebudú príliš rýchlo množiť. Roztoče domáceho prachu sa môžu nachádzať aj v lôžkovinách, preto je dôležité ich pravidelne prať a meniť. Roztoče v lôžkovinách zahubia pranie pri teplote 60 °C.

Roztoče. Ako sa ich zbaviť v posteli?

Pri akej teplote roztoče hynú? Roztoče umierajú pri teplote 60 stupňov Celzia. Aj keď máte matrac vyrobený z materiálov, ktoré sú obzvlášť odolné voči rastu mikróbov a roztočov domáceho prachu, rovnako sa ich musíte čas od času zbaviť. Pokiaľ chcete udržať matrac čistý, musíte sa o ňu pravidelne starať. Vysávanie, vetranie a pranie sú jednoduché kroky, ktoré vás zbavia roztočov a zachovajú zdraviu prospešné vlastnosti matraca po dlhšiu dobu. Okrem toho je dobré udržiavať v čistote celú spálňu vysávaním koberca a utieraním prachu vlhkou handričkou. Závesy ušité z ťažkých a silných látok by mali byť nahradené žalúziami. Vyhnúť by ste sa mali tiež silným prikrývkam, ktoré pohlcujú veľké množstvo prachu zo svojho okolia. Dobre poslúžia aj tenké bavlnené lôžkoviny.

Vedeli ste, že:

Roztoče sú článkonožce mikroskopickej veľkosti - 0,2 mm.
Nie je možné ich vidieť voľným okom
Nehryzú, neštípu ani nezanechávajú stopy
Senzibilizované ich trusom a nohami
Živí sa ľudskou pokožkou
Darí sa im v teplom, tmavom a vlhkom prostredí pri teplotách medzi 0 a 30 °C.

Zdieľanie článku:

Kontaktné informácie

DOBRÉ SNY

House of kids s.r.o.

Na prádle
720 00 Ostrava

IČ: 03862721

DIČ: CZ03862721

 

Pracovní doba PO-PÁ, 7:00- 15:00.

 

Tel: +420 59 50 50 000

Všeobecné informace: shop@dobresny.cz

Reklamáce: reklamace@dobresny.cz

Doklady a fakturácia: ucetnictvi@dobresny.cz

Viac informacii nájdete tu

 

Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatp tržbu u správcu dane online; v prípade technického výpadku potom najneskor do 48hodin.

Akceptujeme tieto platobné systémy

Druhy platieb v našom e-shope:

  • dobierkou
  • prevodom